🫡 Techniczno-rozwojowe podsumowanie roku. Co planujemy na 2024?
Hola! Tym razem piszę do Was ze słonecznej Hiszpanii, do której udałem się na zasłużony urlop po wymagającym 2023 roku. Pogoda w okolicach Malagi dostarcza mi odpowiednią dawkę słońca i ciepła. To moje pierwsze workation i już wiem, że w 2024 będzie tego dużo.
Szybko ten czas leci, to ostatnie wydanie newslettera w 2023. Na równi z podcastami “Co słychać w AI”, to niezmiennie mój ulubiony format dzielenia się z Wami wiedzą i doświadczeniami. Stąd cieszy mnie, że Przeprogramowany newsletter cieszy się taką popularnością. W tym roku społeczność powiększyła się o 659 czytelników. To wzrost o aż 45%!
W wydaniu z podsumowaniem roku, w którego bonusie przewinie się wiele materiałów, pozwolę sobie na małe odstępstwo od normy i kilka razy poproszę o dzielenie się naszymi treściami. Chcąc nie chcąc, tak działają algorytmy i Wasze interakcje są kluczowe dla popularności naszej pracy. Z góry dzięki!
Tak więc na wstępie zachęcam do dzielenia się tym wydaniem Przeprogramowanego newslettera. Między innymi dlatego, że zaraz będziecie mogli oddać głos na pierwszy projekt, który zrealizujemy dla Was za darmo w 2024 roku.
Zaczęliśmy intensywnie pracować nad zawartością naszego nadchodzącego kursu Opanuj Frontend. Mamy dwa świetne pomysły jak podzielić się częścią wiedzy i wartości za darmo. Jednak przez ograniczone zasoby, możemy zrealizować tylko jeden z projektów.
Przeczytaj proszę ich opisy i następnie daj znać w ankiecie, który bardziej pozytywnie wpłynie na Twój rozwój i pracę w 2024.
📊 Frontend Tech Radar 2024 czyli przegląd technologii w formacie inspirowanym Tech Radarem od Thought Works. Skupimy się na technologiach i koncepcjach związanych z tematyką modułów Opanuj Frontend czyli: Architektura, Wzorce, Testy, Techniczna praca zespołowa i Deployment. Wyłonimy kluczowych zawodników w czterech kategoriach: Adopt, Trial, Assess, Hold. Celem naszego tech radaru będzie wskazanie Ci czego sie uczyć, co warto stosować w pracy a czego unikać w 2024 roku. Będzie to subiektywny przegląd od dwoch lead frontend engineerów z 10 lat doświadczenia w programowaniu. Jeżeli pomysł wygra, poza samym radarem, planujemy przeprowadzić ankietę, aby poznać Wasze preferencje względem technologii na 2024. Przeprowadzimy również analizę oryginalnego Tech Radar od Insightworks, jest tam dużo technologii z szeroko rozumianego web devu. O technologiach, które będą cieszyły się Waszym największym zainteresowaniem (zrobimy kolejną ankietę 😎) nagramy materiały na yt i/lub podcast.
🎯 Styczeń na froncie czyli frontendowe wyzwania programistyczne na każdy dzień stycznia. Podobnie jak w Advent of Frontend, poprosimy GPT-4 o wygenerowanie zadań z zakresu czystego js/ts związane z algorytmami i strukturami danych oraz z frontendem ukierunkowanym na tematykę modułów kursu. Celem projektu jest stworzenie wyzwania, którego zrealizowanie pomoże Ci w wyrobieniu nawyku codziennej nauki programowania. Jakie to ważne, tłumaczy genialna książka Atomowe nawyki, którą właśnie czytam po raz trzeci. Projekt generujący zadania będzie open source na Github, dzięki czemu będziecie mieli możliwośc kontrybuowania i pochwalenia się tym w swoim portfolio. Backlog pomysłów na usprawnienia rośnie, jest dużo okazji do poćwiczenia js/ts oraz komunikacja z api, w tym gen ai: gpt-4, dalle-3. Jeżeli padnie na ten pomysł, zrobimy sesje live coding z rozwiązywania zadań i nagramy materiał z szczegółowym omówieniem Waszego ulubionego zadania (ankieta once again!).
🧑💻 Technicznie
Najlepsze nowości w JS i TS z ostatnich 3 lat - woah, to był intensywny czas w ekosystemie JS! Ogrom wartościowych zmian, warto zrobić sobie powtórkę. I co ważne: JavaScript nie zwolni w 2024, zobacz nadchodzące nowości.
Computer Science w 2023 - w tym roku badacze informatyki poczynili postępy w nowym podejściu do sztucznej inteligencji opartym na wektorach, zasadniczo ulepszyli algorytm Shora do faktoryzacji dużych liczb i zbadali zaskakujące i potężne zachowania, które mogą wyłonić się z dużych modeli językowych.
Alternatywna przyszłość Web Components - krytyczne spojrzenie na technologię, która miała stać się Linuxem frontendu i zastąpić frameworki raz na zawsze. A tymczasem nadal pozostaje z boku (i najpewniej tak zostanie).
📈 Rozwojowo
Podsumuj 2023 dzięki dobrym pytaniom - te 10 pytań pomoże Ci sprawnie podsumować rok i wybrać kierunek na 2024. Chcesz zainwestować więcej czasu? Sprawdź listę 23 kompleksowych pytań.
Zobowiąż się do bycia kompetentnym - możemy sobie postawić wiele różnych celów na 2024, ale skupienie się na byciu użytecznym zawsze wyjdzie na plus. DHH zachęca również do wyznaczenia sobie życiowej misji.
🤖 Bonus
W bonusie obiecana kompilacja top5 najpopularniejszych materiałów opublikowanych przez nas w 2023 z trzech formatów: newsletter, film na YT oraz podcast.
Jeżeli materiał z kompilacji przypadnie Ci do gustu, będziemy wdzięczni za zostawienie pozytywnej oceny i podzielenie się nim z osobami zainteresowanymi tematem. Z góry dzięki, w ten sposób pomagasz nam trafić do nowych odbiorców 👊
Newsletter
YouTube
Kryzys w branży IT - czy warto być programistą w 2023 + Jak prosperować jako programista podczas kryzysu w branży IT?
ChatGPT Data Analysis - Poradnik niesamowitego rozszerzenia GPT-4
Podcast
Nadchodzi GPT-4 Vision, a Meta i Google wrzucają wyższy bieg - Co słychać w AI (Wrzesień 2023)
Czy rozwój AI musi oznaczać apokalipsę? - Co słychać w AI (Lipiec 2023)
Narzędzia AI praca zespołowa rozwój programisty | Jarek Michalik Przeprogramowani ft. Gość 1032
Jeżeli jeszcze nie obserwujesz nasz na Spotify lub Apple Podcasts, to zachęcamy aby to zmienić. Jeżeli nasze odcinki przypadły Ci do gustu, będziemy wdzięczni za recenzję podcastu na Twojej ulubionej platformie. To najlepszy sposób aby pomóc nam trafić do nowych słuchaczy, dzięki za pomoc!
Chcesz być na bieżąco z Przeprogramowanym newsletterem? Zapisz się na listę - gwarantujemy jakościowe posty co piątek rano i zero spamu 👇
Udanego weekendu, Marcin ✋