🧪 Najlepsze artykuły o testowaniu (w JS)
Rzeczy, o których zapomniałeś przez Reacta, programowanie przekształca Twój mózg oraz jak polscy specjaliści IT postrzegają wpływ AI na rynek pracy.
W Krakowie ponownie zawitało słońce, co jest dla mnie najlepszą nagrodą za pracowity tydzień. Mam nadzieję, że cieszysz się takim samym benefitem!
Wczoraj po dłuższej przerwie zorganizowaliśmy z Przemkiem Live Q&A na YouTube. Dziękujemy wszystkim za przybycie i ciekawą dyskusję na czacie.
Wspólnie z widzami przeszliśmy przez wiele tematów, między innymi: jak filozofia i science fiction wpływa na postrzeganie narzędzi AI, czy wakacje to dla nas czas pracy czy odpoczynku (🙈) oraz jak radzić sobie z kryzysem w branży IT.
Kulminacyjnym momentem było przedstawienie naszych krótko i długoterminowych planów. Całość napędza proces transformacji Przeprogramowanych z side-projectu w nasze podstawowe źródło dochodu po rezygnacji z etatu (fragment: 18:45-36:04).
Padły odpowiedzi na nurtujące Was pytania: czy Przeprogramowani to już tylko AI, kiedy Opanuj.TS i powrót do kodowania na kanale oraz jakimi treściami dzielimy się na różnorodnych platformach, z których korzystamy poza YT (newsletter: Przeprogramowany i Opanuj.AI, podcast: Przeprogramowany i Opanuj.AI, Instagram, twitter: Przemek i Marcin, linkedIn: Przemek i Marcin).
Zachęcamy do sprawdzenia nagrania i udziału w kolejnych wydarzeniach na żywo!
PS. Dzisiejszy newsletter później niż zwykle. Wszystko za sprawą montażu nowego odcinka Przeprogramowani.ft Gość z udziałem Andrzeja Fricze. Premiera jeszcze dziś, więcej szczegółów w sekcji “Przeprogramowany Update”. Enjoy!
🧑💻 Technicznie
Rzeczy, o których zapomniałeś przez Reacta - po długim okresie dominacji, nowsze narzędzia i technologie sprawiają, że staje się on przestarzały. Wielu deweloperów nie zdaje sobie sprawy z problemów tej technologii i dostępnych alternatyw.
Najlepsze artykuły o testowaniu - kompilacja materiałów, z naciskiem na JS, które podniosą Twoją umiejętności pisania testów, z uwzględnieniem nowoczesnych koncepcji i narzędzi.
AI podczas kodowania: co działa a co nie - narzędzia sztucznej inteligencji nie są uniwersalnym rozwiązaniem - istnieją sytuacje, w których sprawuje się świetnie, ale są też takie, które sprawiają problemy.
📈 Rozwojowo
Dlaczego i jak tworzyć content jako programista? - zacznij tworzyć i ciesz się długoterminowymi korzyściami: budowanie osobistej marki, nawiązywanie kontaktów, poprawa komunikacji i utrzymywanie wiedzy.
Programowanie przekształca Twój mózg - poza korzystnym wpływem na karierę i sytuację finansową, programowanie ma też pozytywny wpływ na zdrowie poznawcze.
🤖 Bonus (sponsorowany)
Generatywna sztuczna inteligencja, reprezentowana przez ChatGPT i Midjourney, wzięła szturmem branżę IT na całym świecie.
W związku z dynamicznym rozwojem tych technologii, pojawiają się pytania o potencjalny wpływ AI na rynek pracy.
Czytelnicy naszego Przeprogramowanego newslettera wiedzą, że jesteśmy optymistycznie nastawieni na najbliższe lata. Długoterminowo jednak jesteśmy ostrożni - unikamy zarówno nadmiernej euforii, jak i pesymistycznych wizji.
A co na ten temat sądzi polska branża IT 🤔?
Z najnowszego raportu "AI na rynku pracy IT" opracowanego przez No Fluff Jobs, wynika, że 29% specjalistów IT obawia się zastąpienia przez algorytmy, tymczasem 61% z nich “śpi spokojnie”.
Podobnie jak my, 71% respondentów w ciągu ostatnich miesięcy edukuje się w zakresie narzędzi AI.
Jakie narzędzia cieszą się największą popularnością? Jak wpływają one na produktywność, czas pracy i ilość realizowanych zadań?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w raporcie "AI na rynku pracy IT: Obawy, nadzieje i perspektywy"
Zachęcamy do zapoznania się z nim: oferuje nie tylko ciekawe dane, ale również atrakcyjną i przystępną formę prezentacji. W jego tworzeniu pomogło Midjourney i ChatGPT, co potwierdzają załączone w raporcie prompty 🤩.
Chcesz być na bieżąco z Przeprogramowanym newsletterem? Zapisz się na listę - gwarantujemy jakościowe posty co piątek rano i zero spamu 👇
🌍 Przeprogramowany Update
🎧 Jeszcze dziś ukaże się nowy odcinek Przeprogramowani ft. Gość, z gościnnym udziałem Andrzeja Fricze, specjalisty React i organizatora eventów, w tym meet.js Kraków oraz Future Conf. Rozmawialiśmy o wpływie AI na pracę programisty, organizowaniu i przemawianiu na eventach oraz o tym jak rozwijać karierę, z naciskiem na nasze błędy na drodze do seniora.
Jeżeli nie chcesz przegapić podcastu, obserwuj nas na Spotify i innych platformach podcastowych.
—
Code Interpreter to najnowsze i najpotężniejsze rozszerzenie ChatGPT, które łączy model GPT-4 z wykonywaniem kodu Pythona w interaktywnym środowisku. Ten duet pozwala na wiele praktycznych zastosowań, na czele z analizą i wizualizacją danych. Poznaj silne strony i ograniczenia Code Interpreter na przykładzie analizy zbioru danych top 1000 filmów na IMDB:
Udanego weekendu!
Marcin