👀 Rekrutacje z dostępem do Copilota?
Angular 19, implementacja gry w TypeScript i nowe badanie od GitHuba
GitHub opublikował nowe badanie przeprowadzone na próbce 202 programistów z którego wynika, że Copilot pozytywnie wpływa na jakość i funkcjonalność rozwijanego kodu (więcej na ten temat w sekcji Rozwojowo). Ocenę badania pozostawiam każdemu z was, ale to jasny sygnał, że wkrótce na horyzoncie pojawi się kolejny dylemat związany z programowaniem i AI.
Mianowicie - czy chciałbyś, żeby twoja firma pozwalała na używanie narzędzi AI w trakcie rekrutacji na stanowisko programisty?
Zakładam, że jako kandydat chcesz mieć dostęp do najlepszych narzędzi usprawniających twoją pracę. Najgorsze rekrutacje to te, w których zmusza się nas do używania kartki i ołówka (albo Google Docsów - wy już wiecie, o kogo chodzi). Skoro na codzień programujemy z Cursorami i Copilotami, to dlaczego ma się nas pozbawiać tej możliwości w trakcie kodowania na ocenę? W tym kontekście, kodowanie z asystentem AI wydaje się oczywistością i drogą bez powrotu. Pozwalać!
Z drugiej strony, przeprowadzając rekrutację albo obserwując jej efekty chciałbyś mieć pewność, że do firmy trafiają specjaliści (a nie najlepsze modele AI). LLMy takie jak Claude 3.5 Sonnet już dzisiaj radzą sobie z większością łatwych i średnio-trudnych zadań “koderskich”, czego niestety nie można powiedzieć o wielu aplikujących. W tym kontekście AI wydaje się zakłamywaniem realnych umiejętności kandydata. Zabraniać!
Niestety, tutaj też pojawia zgrzyt. Wiele firm szczyci się tym, że ich sposób zarządzania polega na wyznaczaniu celów z odpowiednią dawką autonomii dla pracownika. Skoro AI rozwiąże problem, przed którym postawiłeś kandydata, to czy nie jest to najlepsze potwierdzenie wyznawanej kultury pracy?
Jak poradzić sobie z tym dylematem? Jednym z pomysłów, które przychodzą mi do głowy, byłoby ograniczenie współpracy z AI do poziomu konwersacji o zadaniu. Generowanie kodu byłoby zabronione, ale wciąż mógłbyś skonsultować kolejne kroki z wybranym modelem. Być może dopuszczane będą tylko modele z niższej i średniej półki, a może tego typu etapy rekrutacji w ogóle przestaną mieć sens?
Jestem ciekaw twoich przemyśleń - czy AI na rekrutacji będzie standardem, czy tematem tabu? Odpowiedz w ankiecie i dodaj swój komentarz - dzięki!
🧑💻 Technicznie
Premiera Angulara 19 - Wydajność i reaktywność na nowym poziomie, czyli Angular w wersji 19. Nowe funkcje, takie jak incremental hydration i stabilne hot module replacement, znacząco usprawniają tworzenie szybkich aplikacji webowych.
Kółko i krzyżyk w TypeScript (inaczej) - Stwórz grę planszową w TypeScript ale nie tak, jak wszyscy. To ćwiczenie nie tylko bawi, ale także pogłębia zrozumienie możliwości TypeScriptu w kontekście zaawansowanego typowania.
Jak powstaje BlueSky - Poznaj zaplecze zyskującego na popularności konkurenta Twittera, który wśród polskich programistów staje się tym, czym jeszcze do niedawna miał być LinkedIn. Wracamy na fora i dyskusje o technologii? Jesteśmy za!
Obserwuj nasze profile - Przemek & Marcin 🦋
W tym tygodniu testujemy nowy monitor BenQ RD280U stworzony specjalnie dla programistów. Nas zainteresowały dedykowane profile kolorów pod edytory kodu, podświetlenie tła dla większego komfortu pracy w nocy, powłoka antyrefleksyjna i naprawdę ostry jak brzytwa obraz 4K. A do tego sterowanie z aplikacji Display Pilot 2.
Kliknij tutaj aby poznać szczegóły.
[#Współpraca]
📚 Rozwojowo
Nowe badanie o efektach Copilota - Tydzień temu załączaliśmy subiektywny wpis na temat narzędzi AI i ich wpływu na rozwój programistów, więc na dokładkę nowe badanie GitHuba, gdzie z Copilotem pracowały 202 doświadczone osoby. Czy wirtualni asystenci staną się tym, czym dzisiaj jest Git lub proces Code Review?
Jak poruszać się po dużych (i małych) firmach? - Shreyas Doshi, konsultant produktowy i były pracownik firm takich jak Yahoo, Google czy Twitter, dzieli się serią darmowych filmów z serii “corp-fu”. Polecamy na nowy sezon rekrutacji!
💡 Bonus
YouTube to moja ulubiona platforma społecznościowa. Nigdzie indziej nie znajdziecie takiej mieszanki kreatywności, wartościowych rekomendacji i stosunkowo neutralnych algorytmów. No i wciąż publikuje tam Casey Neistat, czyli szef szefów.
A na dokładkę zaskakujących rekomendacji - ten link.
🙌 Przeprogramowane Nowości
Zobacz, jak AI zmieni świat rekrutacji na stanowiska programistyczne:
Jeśli chcesz rozwijać się z Przeprogramowanymi, to wciąż czekają na ciebie otwarte szkolenia - Cursor oraz startujący niebawem Opanuj TypeScript.
Kliknij w wybrany banner aby dowiedzieć się więcej:
No i oczywiście trzymamy kciuki za uczestników Opanuj Frontend 3, którzy właśnie w tym tygodniu rozpoczęli naukę nowoczesnego frontendu. Powodzenia ekipo!
Udanego weekendu!
Przemek
PS. Jeśli czekasz na kolejne wydanie Newslettera, kliknij w ❤️ poniżej - dzięki!
Interesujące rozważania o rekrutacji z AI! Nie zgadzam się jednak do końca z postawionym w niej pytaniem. ;)
"Jak rekrutować w IT" to temat przegadany. Każdy ma na to swój pomysł i żaden z nich nie jest uniwersalny. Z mojego punktu widzenia, najistotniejszą kwestią jest to, w jaki sposób kandydat myśli. Na jakim poziomie "metafory IT" się znajduje.
Zgrabnie podsumowuje to Tkaczyk w Narratologii, opisując zjawisko klątwy wiedzy. Budowanie metafor obrazuje poziom rozumienia tematu. Jeśli potrafimy rozmawiać z kimś na tej samej płaszczyźnie (z budowaniem żywych obrazów o problemie), to imo uzyskujemy dużo lepszy feedback o jego wiedzy niż obserwowanie jak korzysta z IDE czy jak męczy się z pisaniem rekurencji.
Czy korzystać z AI na rekrutacjach? Nie. To tylko kolejny młotek w naszym narzędziowniku. Zamiast tego zadawajmy mądre pytania, znaczące dla naszej firmy i naszych projektów (bo skala problemów może być różna). Może po prostu porozmawiajmy rekrutacyjnie, a nie testujmy się z tego, czy ktoś umie napisać taki czy inny algorytm.
Szczególnie teraz, gdy wygenerowanie kodziku do pracy może za nas, coraz lepiej, robić maszyna. Bez znaczenia czy ma na imię Cursor czy Copilot ;).