🧪 Przyszłość testowania: Dlaczego Playwright wygrywa z Cypressem?
A także transpilowanie JSa na miarę 2024, magia internetowego schowka, praca w sprintach i stres oraz rant na polskie kompleksy.
Cześć,
wczoraj przeprowadziliśmy z Przemkiem pierwsze warsztaty “Narzędzia AI dla programistów” po sezonie wakacyjnym i muszę przyznać, że było naprawdę świetnie!
Grupa wyróżniła się super zaangażowaniem i zadawała ciekawe pytania, co sprawia, że takie szkolenia są jeszcze bardziej wartościowe.
Na potrzeby warsztatów przygotowaliśmy nowy moduł: "Cursor: Programuj z AI". Sądząc po ocenach z naszych ankiet, zrobił on spore wrażenie na uczestnikach.
Na końcu szkolenia wywiązała się ciekawa dyskusja dotycząca bezpieczeństwa - po raz kolejny mieliśmy dowód, że programiści świadomie podchodzą do tematu.
Jeśli chcesz, żebyśmy przeszkolili Twój zespół, to daj znać - mamy jeszcze wolne terminy w nadchodzących miesiącach. Więcej informacji znajdziesz na stronie Opanuj.AI - Szkolenia.
A jeżeli wolisz samodzielnie zgłębić temat programowania z AI, to mam dobrą wiadomość - już niedługo udostępnimy nasz nowy kurs Cursor: Programuj z AI.
Jest on przeznaczony dla programistów otwartych na nowe technologie, szukających konkretnych zastosowań AI, nie teorii i hype'u.
A teraz, jak zwykle, zapraszam do porcji ciekawostek technologicznych-rozwojowych. Mam nadzieję, że umilą Ci początek weekendu!
🧑💻 Technicznie
Playwright > Cypress - dlaczego? - Szerokie możliwości testowania e2e przy niższych kosztach utrzymania to główne zalety Playwrighta, wynikające z jego wysokiej wydajności, w pełni otwartego charakteru i elastyczności w radzeniu sobie z wyzwaniami testów e2e.
ES5 jako domyślny cel transpilacji? Wystarczy! - dane pokazują, że większość popularnych stron internetowych niepotrzebnie obsługuje zarówno kod ES5, jak i ES6+. Po sunsecie IE11, transpilowanie do ES5 powinno być wyjątkiem a nie regułą.
Magia Ctrl+C - poznaj złożoność i ograniczenia funkcji schowka internetowego (clipboard). Artykuł omawia sposób, w jaki różne interfejsy API obsługują różne typy danych oraz trwające wysiłki na rzecz zrównoważenia bezpieczeństwa, interoperacyjności i funkcjonalności schowka.
📚 Rozwojowo
Praca w sprintach a stres - autor przekonuje, że scrumowe sprinty to ciągła presja, brak autonomii, niewystarczający czas na przygotowanie i hybrydowe wdrożenia typu „Scrumfall”. Co o tym sądzisz? Winny jest sam system czy błędne podejście wielu firm?
Atrakcyjność męskich hobby - ciekawe badanie, z którego dowiesz się jak kobiety oceniają atrakcyjność męskich zainteresowań i jaka różni się to od przewidywań samych mężczyzn.
💡 Bonus
Od 6 lat mieszkam w Krakowie. Bardzo lubię to miasto, i nie jestem sam.
Kraków fascynuje turystów z całego świata. Rocznie odwiedza je ponad 14 milionów gości. Nic dziwnego, że często pojawia się w czołówkach rankingów najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Europie. Doceniane jest jego Stare Miasto, wpisane na listę UNESCO, ale też atmosfera łącząca tradycję z nowoczesnością.
Kraków to również ważny ośrodek gospodarczy i akademicki w naszym kraju. Swoje biura mają tutaj liczne firmy technologiczne a około 150 tysięcy młodych ludzi wybiera krakowskie uczelnie.
Miasto świetnie się rozwija, nie tracąc przy tym swojego charakteru, co sprawia, że pozostaje jednym z najważniejszych punktów na mapie Polski i Europy.
Mimo licznych zalet, Kraków niewątpliwie ma swoje problemy. Jednym z największych są korki i problemy z parkowaniem.
Większość mieszkańców niecierpliwie czeka na wybudowanie systemu metra podziemnego, który odciąży krakowskie ulice i przyspieszy komunikację.
To jedna z głównych obietnic wyborczych nowego prezydenta miasta Aleksandra Miszalskiego. Póki co widać, że bierze sprawę na poważnie i podejmuje działania w tym kierunku. Jakie będą efekty? Czas pokaże.
Niestety elity medialne, zamiast kibicować, wolą grać na polskich kompleksach. Taki o to genialny materiał podrzucił mi YouTube:
Mam dość takiej retorytki, niezależnie czy chodzi o krakowskie metro czy CPK.
Nie wiem czy autorzy zdają sobie z tego sprawę, ale z “takim projektem” poradziły sobie następujące miasta i państwa:
Ałmaty, Kazachstan
Taszkent, Uzbekistan
Tbilisi, Gruzja
Erewan, Armenia
Charków, Ukraina
Mińsk, Białoruś
Baku, Azerbejdżan
Sofija, Bułgaria
Algier, Algieria
Kair, Egipt
Medellin, Kolumbia
Santo Domingo, Dominikana
Ciekawe ile wody w Wiśle upłynie aż zaczniemy podejmować się prawdziwie ambitnych projektów, gdzie takie wątpliwości byłyby zasadne.
Tymczasem “łapka w dół”, dla elit politycznych i medialnych, które próbują przekonać nas, że w Polsce się nie da.
Oczywiście, że się da. Niech krakowskie metro będzie kolejnym na to dowodem.
PS. W ostatni weekend fala ulew przeszła przez południe Polski. Kraków miał szczęście, czego niestety nie można powiedzieć o wielu innych miejscach. Zachęcamy do udziału w zbiórce siepomaga.pl dla ofiar powodzi.
🙌 Przeprogramowane Nowości
Programowanie z AI to temat kontrowersyjny. Jedni mówią, że rewelacja, a inni, że skoku produktywności nie czuć. No cóż - postanowiliśmy to sprawdzić przygotowując 10-minutowy materiał bez cięć i poprawek, gdzie tworzymy prototyp w Astro 🚀
Udanego weekendu,
Marcin