Poznaj wschodzące gwiazdy JavaScript 🌟
Najpopularniejsze projekty, kurs wprowadzający do AI, uzależnienie od speedu oraz co sądzę o hejtowaniu Sapiens.
Dzięki za ciepłe przyjęcie nas z powrotem w ramiona polskiego youtube’a 🙈
Mój ostatni materiał o dostępności spotkał się z większym zainteresowaniem niż się spodziewałem. Z chęcią dowiozę Wam kolejne materiały w tej tematyce.
Będę wdzięczny za podzielenie się informacją, które zagadnienia budzą najwięcej zainteresowania:
🌟 Technicznie
Wschodzące gwiazdy JS - sprawdź ranking projektów, które cieszyły się największym wzrostem popularności w 2022 roku. Lubię to zestawienie, dzięki poprzedniej edycji zapoznałem się z genialnym zx. W tym roku zaciekawiło mnie Tauri.
Co w piszczy w nowej dokumentacji Reacta? - nowe docsy są jeszcze w becie, ale warto się przygotować na ogrom zmian i aktualizacji. W tym artykule znajdziesz ich podsumowanie.
fast.ai - chcesz pobrudzić sobie ręce przy podstawach sztucznej inteligencji? Sprawdź kurs stworzony z myślą o programistach bez doktoratu. Jest on oparty na książce zbierającej świetne recenzje na goodreads.
🏃♂️ Rozwojowo
Addicted to Speed - na co stawiasz w życiu: szybkość czy masa? Pokolenie millenialsów zdecydowanie faworyzuje szybkość (aka opcjonalność). Błyskotliwy Nat Eliason tłumaczy negatywne konsekwencje takiego nastawienia.
The End of Organizing - wpadłeś kiedyś w rabbit hole organizowania kompleksowego sytemu notatek? Ja poddałem się już dawno temu. Moje Evernote/Bear/Obisidian oraz obecnie wykorzystywany Notion, są stajniami Augiasza. Na szczęście AI overlords przybywają z pomocą.
🙈 Bonus
Mam niezłe wyczucie do trendów, jednak tego nie byłem w stanie przewidzieć. Pod koniec 2022 modne zrobiło się hejtowanie… ksiażki Sapiens, Yuvala Noaha Harrariego.
Książka, która od kilku lat gości na listach rekomendacji większości ludzi mogących pochwalić się dużą biblioteką oraz godnymi podziwu osiągnięciami, stała się workiem do bicia na Twitterze i YouTube.
Ciężko oczekiwać perfekcji po ksiażce, która w 500 stronach próbuje odpowiedzieć kompletną historię ludzkości. Mimo postawienia sobie (zbyt) ambitnego celu, Sapiens stanowi świetne wprowadzenie do wielu ciekawych zagadnień: antropologii, psychologii ewolucyjnej, kapitalizmu, filozofii buddyjskiej.
Rozumiem, że niektóre idee, zwłaszcza te wypływające z filozofii buddyjskiej, są trudne do pogodzenia z światopoglądem chrześcijańskim.
Jednak formułowanie na tej podstawie opinii w klimatach “szmatławiec napisany przez żydowskiego geja-pismaka na usługach palących cygara miliarderów z Davos”, kojarzy mi się mocno z łączeniem pandemii COVID-19 i nadajników 5G.
Jako “racjonalny buddysta”, który od lat codziennie praktykuje medytację, przeczytałem kilkanaście książek z tego nurtu filozoficznego. W Sapiens nie zauważyłem nic poza mocnym wpływem ideii wywodzących się z 2,5 tysiącletniej tradycji (czyli trochę dłużej niż okres działalności Klausa Schwaba i Billa Gatesa).
Czy musisz się zgadzać z opiniami autora Sapiens? Oczywiście, że nie. Czy to dobry powód do obrażania Harariego i ludzi, którzy mieli czelność polubić tę książkę? Liczę, że sam udzielisz roztropnej odpowiedzi.
✉️ Przeprogramowany Update
M4SzyNa C0nT3nTu (Przemek Smyrdek™) nabiera rozpędu w 2023.
Zachęcam do sprawdzenia mojego najnowszego materiału, w którym poznasz 5 najczęściej popełnianych błędów dostępności w HTML i CSS. Zrozumiesz powody, dla których powinieneś dbać o dostępność w swoich aplikacjach i stronach internetowych. Dowiesz się jak testować dostępność za pomocą czytnika ekranu oraz wtyczek do Chrome.
Cały czas cisnę z wyzwaniem publikowania jednego shorta dziennie przez cały styczeń. Zachęcam do sprawdzania nowych materiałów na TikTok, Instagram oraz YouTube.
Udanego weekendu!
Marcin