🧑💻 Nowa odsłona... lepszego Reacta?
Svelte 5, mikrofrontendy w Vercelu a także obsługa komputera... przez AI.
Cześć, z tej strony Przemek.
W tym tygodniu sporo czasu spędziłem nad tzw. “Europejską Strategią ds. Sztucznej Inteligencji” - jest to zbiór dokumentów wydawanych od 2018 roku, który miał z naszego kontynentu uczynić prawdziwie konkurencyjny obszar technologiczny.
Dokument strategiczny był pierwszym, który opublikowano aby obudzić polityków Wspólnoty z zimowego snu. Ukazał się na 4 lata przed premierą ChataGPT. Wskazywano tam, że ustępujemy - zarówno na poziomie inwestycji jak i wizji - graczom z Chin i USA, którzy wprost określają siebie jako przyszłych liderów AI.
Przechodząc po osi czasu nieco dalej, w 2021r. ukazał się… nie, nie model językowy konkurujący z OpenAI, ale kolejny dokument. Tym razem był to “AI Whitepaper”, który miał być kontynuacją dyskusji o planie EU na AI. Za oceanem pojawiały się kolejne modele, algorytmy i publikacje, a w Brukseli trwały negocjacje dotyczące strategii.
Efektem prac urzędników był słynny AI Act, czyli kolejny… dokument, a teraz już obowiązująca regulacja, która powinna zadbać o etyczny, bezpieczny i wciąż jednak ambitny rozwój systemów AI w Unii Europejskiej. Sukces?
No cóż - mam pewne przeczucia co do tego, jak taki dokument wpłynie na innowacje w naszym otoczeniu. Nie chcę nikomu psuć zabawy, ale “innowacje przez regulacje” nie są zbyt wysoko na liście pomysłów do pobudzania krajowej przedsiębiorczości.
Polska jest dzisiaj liderem w implementacji unijnej ustawy o sztucznej inteligencji, jesteśmy już po konsultacjach wstępnych co do tego, jak powinna wyglądać domena AI w Polsce – powiedział PAP wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Jak sądzicie, czy czeka nas powtórka z RODO, czyli regulacji pobudzającej produkcję cookie bannerów?
PS. W sekcji nowości pojawiły się dwie rozmowy o sztucznej inteligencji, których nie możecie przegapić. Poza tym techniczne, rozwojowe i bonusowe materiały, które w tym tygodniu uznaliśmy za istotne. Lecimy!
🧑💻 Technicznie
Svelte 5 już dostępne - Svelte 5 jest już dostępny! Po 18 miesiącach intensywnego rozwoju, nowa wersja frameworka przynosi szybsze, mniejsze i bardziej niezawodne aplikacje. Dzięki wprowadzeniu mechanizmu run, obsługa stanu reaktywnego jest teraz prostsza. Ulepszona obsługa eventów i slotów oraz natywne wsparcie dla TypeScript to tylko niektóre z nowości.
Mikrofrontendy w wydaniu Vercela - Vercel wprowadza mikrofrontendy. Efekt? Skrócenie czasu budowania aplikacji o ponad 40% i poprawa wydajności dla użytkowników. Jak to osiągnęli? Przekształcili swoją architekturę, dzieląc aplikację na mniejsze, niezależne jednostki. Szczegóły tej transformacji znajdziesz na firmowym blogu.
Modele AI obsługują komputer - Claude 3.5 Sonnet i Haiku w natarciu. Nowe modele AI od Anthropica przynoszą znaczące ulepszenia w kodowaniu i szybkości działania. Claude 3.5 Sonnet, lider w inżynierii oprogramowania, zaskakuje lepszymi wynikami w benchmarkach, podczas gdy Claude 3.5 Haiku łączy nowoczesność z przystępnością.
Zdobywaj nową wiedzę z Przeprogramowanymi
[#Autopromocja] Przypominamy o dostępności naszych szkoleń, które pomogą Wam zostać lepszymi programistami, gotowymi na epokę Sztucznej Inteligencji.
Na dzisiaj możecie dołączyć do trzech programów:
Opanuj Frontend - Jedno z najlepszych szkoleń nowoczesnego frontendu na polskim rynku. W środku wzorce, testy, cloud, open source i wiele więcej.
Opanuj TypeScript - Buduj niezawodne aplikacje frontendowe w oparciu o język, który wnosi bezpieczeństwo, skalowalność i jakość (premiera: Grudzień 2024)
Cursor: Programuj z AI - Wykorzystaj możliwości AI w edytorze opartym o VS Code - to najbardziej przystępne szkolenie w naszym portfolio.
📚 Rozwojowo
AI w Radiu Kraków - Polska doświadcza właśnie swojego “Hollywood moment” - krakowska stacja radiowa zastąpiła prezenterów syntetycznymi głosami AI. Google podjął podobną decyzję i po 13 latach w nawigacji usłyszymy sztucznie wygenerowane instrukcje zamiast nagrań lektora. Zaskoczeni? Spotify zapowiadało wirtualnych DJów już w lutym zeszłego roku - wtedy większość komentujących odrzucała fakt, że rewolucja AI to nie historia z książek, a otaczająca nas rzeczywistość. Co dalej?
Trudne relacje Polski z Ukrainą - Kolejny znakomity odcinek podcastu “Didaskalia”. Tym razem gościem Patrycjusza Wyżgi jest Witold Jurasz, obecnie uznany dziennikarz a kiedyś pełniący obowiązki ambasadora Polski na Białorusi. Panowie rozmawiają o trudnej relacji krajów, które wojna jednocześnie zbliża i oddala.
💡 Bonus
Kiedy jeszcze nie przejmowałem się siniakami, obitymi piszczelami i obtłuczonymi łokciami, jazda na rowerze po mniej popularnych terenach była moją ogromną zajawą.
Wśród znajomych krążyły wtedy pirackie wersje klipów pokazujących jak najlepsi na świecie riderzy radzą sobie z przeszkodami, o których strach było myśleć.
Dzisiaj z satysfakcją oglądam Polaka, który na nieoficjalnych mistrzostwach świata w jeździe tego typu zajmuje drugie miejsce. Szymon Godziek na filmie od 45 minuty - polecam zresztą całość - może to będzie wasze nowe zajęcie w czasach AI?
🙌 Przeprogramowane Nowości
Nasz Tydzień Miesiąc Podcastów rozkręcił się na dobre - w tym tygodniu mogliście posłuchać opinii ekspertów z dziedziny Sztucznej Inteligencji. Rozmawialiśmy o wykorzystaniu tej technologii w programowaniu oraz o konsekwencjach AI Act.
Rozmowa z Adamem Gospodarczykiem:
Rozmowa z dr Leszkiem Bukowskim:
Udanego weekendu!
Przemek