⏱️ Liczby związane z wydajnością, które powinien znać każdy frontendowiec
A do tego ukryte perełki TailwindCSS, budowanie rozszerzeń z Extension.js oraz od złoczyńców do herosów (Microsoft i Meta).
Hej, dzisiaj mamy ważny dzień - i to z kilku powodów! Przede wszystkim obchodzimy rocznicę konstytucji 3 maja 🇵🇱, jesteśmy w połowie długiego weekendu majowego, podczas którego dopisuje niesamowita pogoda ☀️, a w Przeprogramowanym kalendarzu to dzień publikacji ostatniej lekcji w pierwszej edycji Opanuj Frontend 👨🏫.
Już 17 czerwca startujemy z drugą edycją, a czytelnicy tego newslettera mogą liczyć na najniższą zniżkę -32% z kodem FRONTENDOWO.
Tak więc powodów do świetowania jest wiele, warto korzystać! W przerwie od grilla i relaksu, zachęcam do sprawdzenia cotygodniowych rekomendacji, które wspomogą Twój rozwój techniczny i osobisty.
Ale zanim przejdziemy do linków, będziemy wdzięczni za odpowiedź na proste pytanie:
PS. Pytanie jest ogólne, nie chodzi wyłącznie o nasze publikacje ani podcasty stricte związane z programowaniem 😉
🧑💻 Technicznie
Liczby dotyczące opóźnień, które powinien znać - Vercel przygotował kompleksową tabelę, z której poznasz wartości opóźnień mające kluczowy wpływ na wydajność aplikacji i powiązane z nimi metryki Core Web Vitals.
Twórz uniwersalne rozszerzenia do przeglądarek - Jest to proste jak nigdy dzięki Extension.js, czyli frameworkowi plug-and-play, z wbudowaną obsługą TypeScript, WebAssembly i Reacta.
Ukryte perełki TailwindCSS - poznaj mniej znane klasy i funkcje, dzięki którym wyciągniesz z tego narzędzia jeszcze więcej. Moje ulubione odkrycie: modyfikator peer.
📚 Rozwojowo
Od złoczyńców po herosów - DHH słusznie wskazuje jak dawni "antagoniści" czyli Microsoft i Meta, odgrywają obecnie pozytywną rolę jako otwartego oprogramowania i AI. Ja również kibicuję, a Ty?
Mierzenie rozwoju osobistego - możesz to robić za pomocą trzech ciekawych metryk zaproponowanych przez autora: tempo zmian, czas potrzebny na rozwiązanie problemów oraz liczbę przyszłych opcji.
💡 Bonus
Czytanie publikacji naukowych z dziedziny informatyki może znacznie przyspieszyć Twój rozwój jako inżyniera. Taka forma ma kilka istotnych zalet:
Umożliwia zdobycie głębokiej wiedzy technicznej
Zmniejsza ryzyko i podnosi szansę na sukces przy realizacji ambitnych projektów
Pomaga podnosić poziom Twojego zespołu poprzez dostarczanie nowatorskich danych z najlepszych firm i uczelni
Możesz zbudować tę wiedzę stosując 3-etapowy system:
Zidentyfikuj dziedziny, która Cię pasjonuje i jest istotna dla Twojej pracy (np. sztuczna inteligencja, systemy rozproszone, bazy danych, interfejsy użytkownika)
Wyszukaj najlepsze badania, czerpiąc z takich źródeł jak czasopisma naukowe i konferencje.
Dogłębna analiza materiałów:
Przeprowadź pierwsze, szybkie czytanie, aby zrozumieć badanie na wysokim poziomie
Zagłęb się w szczegóły projektowania, implementacji i ewaluacji przez godzinę
Podsumuj badania własnymi słowami, aby utrwalić zrozumienie materiału
Więcej na temat wykorzystywania badań naukowych do programistycznego rozwoju znajdziesz w świetnym artykule, gdzie czekają na Ciebie również rekomendacje przełomowych publikacji z dziedziny informatyki.
🙌 Przeprogramowane Nowości
Na majowy weekend mamy dla Was dwa nowe podcasty:
Opanuj.AI z podsumowaniem kwietnia, w którym omawialiśmy głośny release topowych modeli open source Llama 3 od MetaAI, rodzinę modeli OpenELM od Apple oraz rozwiązania Cohere ułatwiające budowanie interaktywnych baz wiedzy opartych o RAG.
Wywiad z Jakubem Łazińskim o technicznym product managemencie, w którym nasz gość podzielił się doświadczeniem zdobytym przy rozwijaniu takich produktów jak Jira w Atlassianie oraz CLI w MongoDB.
Tymczasem wracam do cieszenia się wiejskim klimatem w towarzystwie najbliższych. Pozdrawiamy wspólnie z baranami!
Udanego weekendu,
Marcin ☀️