✅ Jeszcze więcej TypeScripta w Node
A także nowości w Astro, tajniki monorepo i list otwarty od Zuckerberga
Czym żyje świat web developmentu? Nowym frameworkiem? Językiem programowania? Ryzykiem zastąpienia przez sztuczną inteligencję? Każdy z tych tematów interesuje określone grono programistów, ale w tym tygodniu, zupełnie przypadkowo, odkryłem kolejny wrażliwy punkt całej społeczności.
Jednym słowem - Vercel.
Vercel to firma hostingowa z Doliny Krzemowej rozwijana przez znane i lubiane nazwiska, które w przeszłości budowały m.in. socket.io, Reacta czy LinkedIna. Dodajmy, że to również kura znosząca złote jaja. O jej potencjale świadczy fakt, że w maju 2024r. zrealizowała kolejną rundę finansowania (E), tym razem na 250 mln USD.
No jest to jakiś budżet, nie ma co ukrywać 💸.
Tak się złożyło, że w tym tygodniu poinformowałem o naszej migracji. Nie, nie do Vercela, a do konkurencji (Cloudflare). Szczegóły poznasz na moim profilu LinkedIn, ale w skrócie - warunki na planie płatnym okazały się bardziej restrykcyjne, niż wcześniej, a dalszy wzrost zespołu wymagałby konsekwentnego dokładania kasy.
Komentarze pod moim wpisem pokazały, że wybór firmy hostingowej dla projektów webowych nie jest dzisiaj łatwym zadaniem. O ile nie decydujemy się na opcję “all-in” (duży cloud, typu AWS, i ręczne zarządzanie zasobami), to każda nakładka na chmurę zaoferuje nam inny zestaw korzyści i ograniczeń.
Vercel, Netlify i Cloudflare są szczególnie kuszące dla indie makerów i soloprzedsiębiorców, ale kiedy ci zapraszają do ekipy kilku nowych programistów, rachunek może szybko wzrosnąć. W naszym przypadku postawiliśmy na tę ostatnią wymienioną firmę, która w planie startowym zezwala na projekty komercyjne i nie ogranicza nas co do aktywności na repozytorium.
Jestem ciekaw sytuacji w waszych projektach webowych - który provider odpowiada za ich hosting i udostępnienie dla użytkowników?
🧑💻 Technicznie
Node na kolejnej randce z TypeScriptem - Na niedawnym LIVE o TypeScript wspominaliśmy, że Node potrafi w proste konwersje TS do JS, ale nie radzi sobie z niestandardową składnią TypeScripta. No i co? Już sobie radzi!
Akcje backendowe w Astro 4.15 - Astro to jeden z kluczowych elementów naszego stacku technicznego. Naprawdę przyjemnie obserwuje się jego rozwój i to, że integracja frontendu z backendem staje się jeszcze lepsza.
Jak Stripe organizuje monorepo - Stripe to finansowa infrastruktura dla nowoczesnego internetu. Każdy, kto budował własny startup i chciał na nim zarobić, prędzej czy później musiał zerkać w stronę tego produktu. Teraz poznasz go od środka.
[#autopromocja] W poniedziałek otwieramy przedsprzedaż nowego szkolenia TypeScriptu dla frontend developerów! O:TS Frontend Pro pojawi się tej jesieni, a po weekendzie będzie go można nabyć w najlepszej cenie - Kliknij i dowiedz się więcej.
📚 Rozwojowo
Rząd USA wpływał na twój facebookowy wall - W sieci krąży dużo teorii spiskowych na temat tego, jak politycy i największe gospodarki zarządzają przekazem informacji. No cóż, tym razem z teorii spiskowej mamy po prostu fakty od samego CEO Mety.
Czy fundusze z SV widzą oznaki bańki AI? - Czy sztuczna inteligencja to bańka? Fundusze inwestycyjne z Doliny Krzemowej - co zaskakujące - absolutnie temu zaprzeczają. A druga strona medalu? O tym w weekendowym odcinku Opanuj.AI.
💡 Bonus
Podobno przed kamerą zawsze stajemy się kimś innym. Uśmiech, mowa ciała, wyprostowana postawa i akcentowanie końcówek. Zawodowcy - tak chcemy budować nasz wizerunek, prezentując Wam to, nad czym aktualnie pracujemy.
A może… to tylko jedna z opcji? Może powinniśmy pokazywać więcej tego, co normalnie dzieje się za kulisami naszych klipów i dni nagraniowych? Przykładowo - wpadki, pomyłki i przejęzyczenia? No bo wiecie, jesteśmy normalnymi, obiektywnie dobrymi typami 😅
Enjoy!
🙌 Przeprogramowane Nowości
Już za kilka godzin nagrywamy nowy odcinek podcastu Opanuj.AI - inicjatywy, która z miesiąca na miesiąc zyskuje nowe grono fanów i pojawia się w rekomendacjach materiałów z dziedziny sztucznej inteligencji. Dziękujemy za cały pozytywny feedback i słyszymy się dzisiaj wieczorem (lub jutro) na Spotify!
Przy okazji, w trakcie odcinka przedstawimy nasz Projekt X więc… 🥷
Jesień to również czas, w którym wystąpimy z naszymi prelekcjami na wydarzeniach w Krakowie, Bielsku-Białej i Katowicach. Całość zebraliśmy na naszej stronie, w zakładce “Eventy” - kliknij i wpadnij przybić pionę:
https://przeprogramowani.pl/kalendarz - Poznaj nasz kalendarz 📅
Udanego weekendu,
Przemek!