🤤 Czy asystenci AI ogłupiają programistów?
A także najlepsze praktyki formularzy, nowy operator w JS, Dario Amodei u Lexa oraz rekomendacja drugiego sezonu Arcane.
Hej, z tej strony Marcin.
Ten tydzień był pełen pracy - wczoraj o 22:00 zamknęliśmy sprzedaż III edycji Opanuj Frontend. Dołączyło do nas 75 nowych uczestników, co razem z osobami z poprzednich edycji, daje już 361 devów na pokładzie! W przyszłym roku idziemy po 1000 🫡
Osiągnęliśmy świetny wynik finansowy, co niezmiernie cieszy. W obecnej sytuacji rynkowej, gdzie branża IT przechodzi wymagający okres, tym bardziej doceniamy Wasze zaufanie i chęć inwestowania w rozwój 🙏
A przed nami sporo nowości - w tej edycji czeka na Was nie tylko świeży content i usprawnienia w repozytorium (automatyczne sprawdzanie zadań), ale też live'y z kolejną piątką topowych ekspertów. Startujemy już w poniedziałek, 18 listopada, can’t wait!
I żeby było jeszcze ciekawiej - równolegle finiszujemy z pracami nad Opanuj TypeScript: Frontend Pro, który ujrzy światło dzienne już w grudniu.
Końcówka roku zapowiada się więc naprawdę intensywnie, ale nie brakuje nam energii i środków do realizowania naszej wizji tworzenia najlepszych materiałów dla polskich programistów.
Tyle tytułem wstępu, zapraszam do cotygodniowej dawki rekomendacji techniczno-rozwojowych. Enjoy!
🧑💻 Technicznie
Najlepsze praktyki formularzy - poznaj 11 najlepszych praktyk HTML, które nadają priorytet dostępności, bezpieczeństwu i doświadczeniu użytkownika poprzez odpowiednie tagi semantyczne, techniki walidacji i obsługę błędów.
Nullish coalescing assignment operator (??=) - wprowadzony w ECMAScript 2021, oferuje bardziej precyzyjne podejście do obsługi wartości domyślnych, uruchamiając przypisanie tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z null lub undefined. To ulepszenie w stosunku do tradycyjnych metod, ponieważ nie triggerują go pozostałe falsy values.
Dario Amodei u Lexa Fridmana - podcast z CEO firmy Anthropic, czyli największego konkuretna OpenAI w dziedzinie rozwoju LLM. Dario jest pełen pozytywnej energii i świetnie opowiada o specyfice pracy nad modelami Claude, prawach skalowania oraz łączeniu innowacji z bezpieczeństwem.
📚 Rozwojowo
Co wyróżnia dobrych inżynierów oprogramowania? - spoiler alert: to nie dogłębna znajomość Next.js 15. Dobry inżynier oprogramowania to osoba, której można zaufać, że konsekwentnie dostarcza wysokiej jakości rozwiązania poprzez efektywną pracę zespołową i zrozumienie procesów, jednocześnie proaktywnie rozwiązując problemy i utrzymując wysokie standardy niezależnie od poziomu doświadczenia.
Czy asystenci AI ogłupiają programistów? - podobnie jak autor uważam, że rozsądne wykorzystywanie AI do obsługi rutynowych zadań, pozostawiając rozwiązywanie złożone problemów i decyzje architektoniczne programistom, ma pozytywny wpływ na naszą pracę i rozwój.
💡 Bonus
Dwa tygodnie temu zacząłem temat League of Legends, w tym wydaniu go zakończę (przynajmniej na jakiś czas).
Ostatnio było esportowo za sprawą finałów mistrzostw świata. To niesamowite wydarzenie już za nami. Do ceremonii otwarcia wracam niemal codziennie za sprawą epickiego występu Linkin Park, który rozpoczął zmagania pomiędzy BLG i T1.
Tym razem będzie kulturalnie. W ostatnią sobotę swoją premierę na Netflixie miał drugi sezon Arcane, czyli serialu animowanego z uniwersum League of Legends.
Kto widział pierwszy sezon, ten wie że 8 miejsce Arcane w filmwebowym rankingu Netflixa to nie przypadek.
Na wstępie: nie jest to produkcja skierowana wyłącznie do sympatyków gry. Wręcz przeciwnie, widać że tworzono ją z myślą o szerokim gronie subskrybentów Netflixa. Gracze LoLa mają jedynie dodatkowy fun śledząc historię zbudowaną wokół grywalnych postaci.
Na produkcję dwóch sezonów przeznaczono aż 250 milionów dolarów, co czyni Arcane najdroższym serialem animowanym w historii. Co ważne, nie były to pieniądze wyrzucone w błoto. Ten serial jest audiowizualnym arcydziełem, a na samych doświadczeniach zmysłowych się nie kończy.
Fabuła rozkręca się od trzeciego odcinka s1 i potem pędzi jak szalona, wywołując przy tym liczne emocje. Postaci są napisane w dojrzały sposób, mają spójne wady i zalety. Widzimy jak doświadczenia z przeszłości wpływają na ich zachowania i decyzje, dzięki czemu jesteśmy w stanie się z nimi utożsamiać i przeżywać ich dramaty.
Po tak udanym pierwszym sezonie było wiele obaw, czy kontynuacja utrzyma wysoki poziom. Cóż, po pierwszych trzech odcinkach drugi sezonu wygląda na to, że podniósł on poprzeczkę jeszcze wyżej 🤯
Sceptycznie podchodzisz do rekomendacji ze strony programisty? Odsyłam do recenzji Marcina Łukańskiego z Na Gałęzi - ten doświadczony recenzent świetnie wyjaśnia dlaczego warto poświęcić kilka jesiennych wieczorów na seans Arcane.
#TeamVi
🙌 Przeprogramowane Nowości
Udanego weekendu!
Marcin
PS. Jeśli czekasz na kolejne wydanie Newslettera, kliknij w ❤️ poniżej - dzięki!