🥳 Rewolucja w GitHub Copilot: Trzy topowe modele AI do wyboru
A także nowe wersje wyniki State of CSS 2024, Trump u Joe Rogana i jak wyrażać sprzeciw jako lider.
Hej, z tej strony Marcin.
Dziś lądujemy w Waszych skrzynkach wcześniej niż zwykle. Chcemy dać Wam szansę na spokojne przeczytanie newslettera jeszcze przed wyjazdami związanymi z Wszystkich Świętych.
Ja spędzam to święto w rodzinnej Bydgoszczy, której nie odwiedzałem od lipca. Stęskniłem się za rodziną i starymi znajomymi, więc tym bardziej cieszę się na nadchodzący weekend.
To szczególny czas, kiedy możemy zwolnić i powspominać tych, którzy już odeszli. Mam nadzieję, że każdy z Was będzie miał przestrzeń na zadumę i refleksję, ale też na rozmowy z bliskimi przy rodzinnym stole.
A tymczasem, zapraszam do cotygodniowej porcji przeprogramowanych rekomendacji. Enjoy!
🧑💻 Technicznie
Copilot zyskuje opcję wyboru modeli AI - GitHub odświeża swoją usługę, integrując topowe modele Claude 3.5 Sonnet, Gemini 1.5 Pro i OpenAI o1. Swoboda wyboru preferowanego LLM to podstawa efektywnego programowania z AI. Lepiej późno niż wcale!
Wyniki State of CSS 2024 - autor ankiety przewiduje, że rok 2024 będzie punktem zwrotnym między "CSS Classic" a "New CSS". Tradycyjne podejście do CSS polegało na korzystaniu z ograniczonego zestawu funkcji i kompensowaniu braków języka poprzez zewnętrzne narzędzia. Natomiast "New CSS" wykorzystuje nowoczesne funkcje jak Subgrid, selektor :has(), zmienne czy container queries. W ten sposób możemy zrezygnować z dodatkowego toolingu i wykonywać zadania, które wcześniej wymagały złożonych rozwiązań w JSie.
Kiedy warto korzystać z Web Components? - to pytanie, i sam zestaw technologii, wywołuje odwieczne kontrowersje na frontendzie. Jak to często bywa: wszystko zależy od wymagań projektu. Jeżeli budujesz design system lub widget do embedowania w innych aplikacjach, warto rozważyć WC (szczególnie polecam framework lit).
Zdobywaj nową wiedzę z Przeprogramowanymi
[#Autopromocja] Przypominamy o dostępności naszych szkoleń, które pomogą Wam zostać lepszymi programistami, gotowymi na epokę Sztucznej Inteligencji.
Na dzisiaj możecie dołączyć do trzech programów:
Opanuj Frontend - Najbardziej kompleksowe szkolenie nowoczesnego frontendu na polskim rynku. W środku wzorce, testy, cloud, open source i architektura. Dołącz do ponad 300 frontendowców, 14 listopada zamykamy zapisy na III edycję.
Cursor: Programuj z AI - Poznaj najlepszy edytor AI dostępny na rynku oraz zdobądź ogrom wiedzy o LLM - to najbardziej przystępne szkolenie w naszym portfolio. W 2 tygodnie od premiery dołączyło ponad 200 osób!
Opanuj TypeScript - Buduj niezawodne aplikacje frontendowe w oparciu o język, który wnosi bezpieczeństwo, skalowalność i jakość (premiera: Grudzień 2024)
📚 Rozwojowo
Trump u Joe Rogana - ta trzygodzinna rozmowa przekroczyła 40 mln wyświetleń w niecały tydzień na samym YT. Rogan świetnie trzymał w ryzach swojego gościa, dając mu jednocześnie przestrzeń do wypowiedzi. Niezależnie od podejścia do samego Trumpa, warto przesłuchać.
Jak nie wyrażać sprzeciwu - krótki, mądry esej o tym jak radzić sobie w sytuacji, gdy management podejmie decyzje, które są niekorzystne z punktu widzenia naszego zespołu.
💡 Bonus
Czasem życie lubi zaserwować nam niespodziewane dawkę nostalgii. Tak właśnie poczułem się, gdy usłyszałem nowy singiel Linkin Park "Heavy is the Crown", promujący finały Mistrzostw Świata w League of Legends.
Dla niewtajemniczonych w “Marcin lore” - LoL to gra, w której spędziłem tysiące godzin w pierwszych czterech sezonach. Pamiętam, jak żartowałem z Przemkiem, że porzuciłem ją na rzecz "dorosłego życia" - nauki programowania, siłowni i rozwoju osobistego. Wyszło całkiem nieźle, bo gdyby nie ta decyzja, pewnie nie pisałbym dzisiaj tego newslettera.
Jako ex-gamer z podziwem i wzruszeniem patrzę jak daleko to wszystko poszło. Poziom produkcji Worlds 2024 jest niesamowity - zapowiedzi meczy robione z pompą godną UFC, a mecze na wypełnionych po brzegi stadionach oglądają kibice z całego świata.
Co ciekawe, w jutrzejszym finale w Londynie zobaczymy legendarnego Fakera, który dominował scenę jeszcze "za moich czasów". W esporcie tak długa kariera zdarza się naprawdę rzadko, więc pełen ekscytacji będę kibicował zespołowi T1.
🙌 Przeprogramowane Nowości
Nasz “miesiąc podcastów” trwa w najlepsze, zachęcamy do sprawdzenia naszego podsumowania października w świecie generatywnej sztucznej inteligencji oraz rozmowy z dr Leszkiem Bukowskim o budzących wątpliwości regulacjach w UE i PL.
Co słychać w AI, Październik 2024 (Spotify):
Październik przyniósł sporo nowości dla programistów: Claude z umiejętnością obsługi komputera, nowa wersja Copilota oraz imponujący zestaw modeli specjalistycznych. Niestety, jak co miesiąc, wraca także temat budzącego kontrowersje AI Act oraz fali zwolnień spowodowanych przez rozwój sztucznej inteligencji. Zapowiada się naprawdę ciekawa dyskusja, więc zostańcie z nami do końca!
AI Act - koniec marzeń o rywalizacji z USA? Gość: dr Leszek Bukowski (Spotify):
Czy sztuczna inteligencja potrzebuje regulacji? W najnowszym odcinku naszego podcastu zagłębiamy się w potencjalne konsekwencje AI Act. To głośna inicjatywa Unii Europejskiej, która ma ukształtować przyszłość technologii AI. Zastanowimy się, jak te regulacje wpłyną na innowacje, odpowiedzialność za algorytmy i rywalizację na globalnym rynku. Czy AI Act to szansa na etyczną rewolucję, czy przeszkoda dla rozwoju? Dołącz do nas i dowiedz się, co kryje się za kulisami tej ważnej decyzji legislacyjnej!
Udanego weekendu!
Marcin