Czego nauczyłem się polemizując z Hello Romanem?
JavaScript wzorem bezpieczeństwa, trendy web developmentu w 2023 oraz poradniki prompt engineeringu.
Kłaniam się,
na wstępie odniosę się do mojego ostatniego filmu, który spotkał się z dużym odzewem ze strony społeczności. Pod materiałem znajduje się obecnie 127 komentarzy, co jest nowym rekordem kanału.
Tematyka filmu jest kontrowersyjna i mogła stać się przyczynkiem do wybicia szamba. Po przeczytaniu tych 127 komentarzy wiem, że tak się nie stało i bardzo mnie to cieszy.
Chciałbym podziękować za poziom dyskusji pod filmem. Znaczna większość wypowiedzi jest kulturalna, merytoryczna i nie obraża żadnej z “zaangażowanych” stron: Romana i mnie.
Dziękuję za wszystkie miłe słowa skierowane pod moim adresem. Dużo dla mnie znaczy, że dla wielu z Was, ten film jest świetnym przykładem tego jak powinno się polemizować w internecie.
Dziękuję również Romanowi za zostawienia komentarza, w którym pokazał zdrowy dystans do siebie i zrozumienie, że wybrana przez niego forma ekspresji, mogła spotkać się z krytyką.
Oczywiście niewszyscy zgodzili się z tym co powiedziałem. Ba, pojawiło się kilka głosów krytycznych. I jest to okej! Inaczej miałbym poważne obawy, że trafiłem do jakieś algorytmicznej echo komory i byłoby mniej okazji do nauki.
No właśnie, czego się nauczyłem dzięki temu odcinkowi:
Większość internautów docenia wysiłek włożony w wyważoną argumentację i okazywanie szacunku osobom, z którymi się nie zgadzasz. Warto rozstać się z negatywnymi emocjami przed wciśnięciem przycisku “Record”.
Niezależnie jak się postarasz, zawsze znajdzie się grupa ludzi, która przypisze Ci złe intencje tj. nakręcanie dramy dla własnych korzyści, chowanie urazy za “maską” bycia opanowanym i wyważonym itd. Trzeba się z tym liczyć i robić swoje najlepiej jak się potrafi.
Nie ma potrzeby tłumaczyć pierwszej i drugiej grupie odbiorców swoich intencji. Pierwsza grupa odczyta je poprawnie na podstawie wypowiedzi, druga użyje tłumaczenia jako argument przeciwko Tobie.
Jordan Peterson w ostatnich latach robi kiepski PR swoim wykładom z Uniwersytetu Toronto (Personality and it’s Transformations, Maps of Meaning) oraz serii biblijnej. Jak wspominałem w filmie oraz bardziej szczegółowo w newsletterze sprzed pół roku, te wykłady uczyniły mnie lepszym człowiekiem. Za to będę Petersonowi do końca życia wdzięczny…. co nie oznacza, że mam zamiar co pół roku tłumaczyć go po kolejnej nieprzemyślanej wypowiedzi. Rozumiem, że to trudne po ciężkiej chorobie i przy dużej ilości wystąpień publicznych. Mimo to, JBP powinien wziąć sobie do ponownie do serca jak ważna jest odpowiedzialność za słowa. W innym wypadku, drogi Jordanie, licz się z filmem “Polemika z Petersonem” na kanale Przeprogramowani 😆.
Publikowanie filmów na kontrowersyjne tematy, nawet jeżeli nie mają kontrowersyjnej zawartości, kosztuje mega dużo czasu i energii. Zastanów się kilka razy zanim to zrobisz, bo cena jest wysoka. Mimo wszystko, “czasem trzeba” i nadal nie mam wątpliwości, że tym razem tak było.
Tyle w temacie pierwszej “dramy” w historii polskiego programistycznego YouTube’a. Szeryf Marcin przechodzi w stan uśpienia, liczę że nie będzie musiał powrócić na służbę w najbliższym czasie.
I tym optymistycznym akcentem, zapraszam na 3-2-1!
Technicznie
Niespodzianka! JS bezpieczniejszy niż Java i .NET - wbrew obiegowej opinii na to wskazują wyniki raportu State of Software Security. Niezależnie czy to bardziej zasługa języka czy programistów, mamy powody do dumy!
10 trendów web developmentu w 2023 - wygląda na to, że po kilku spokojniejszych latach, web development znowu nabiera tempa. Taki proces zauważył Robin Wieruch w swojej analizie wyników State of JS.
Bazy danych dostosowane do serverless i edge - jednym ze wspomnianych trendów jest właśnie serverless oraz edge computing. Dowiedz się jaka baza danych dostosowana do tego model programowania sprawdzi się najlepiej w Twojej apce.
Rozwojowo
Tim Urban u Lexa - Lex zaprosił Tima do rozmowy o jego nowej książce, która jest self-helpem dla… społeczeństw. Sedno książki? Jak polemizować bez polaryzacji, aby móc współpracować mimo różnic… Gdzieś to już ostatnio słyszałem 😅, ale i tak gorąco polecam.
Inwestuj w ponadczasową wiedzę - tak doradza DHH, który od 20 lat odcina kupony od czasu zainwestowanego w opanowanie HTML, CSS, JavaScript, Ruby i MySQL.
Bonus
Jak wspólnie stwierdziliśmy z Romanem, ChatGPT nie zastąpi programistów w 2023 roku. Jak to będzie w przyszłości, tego do końca nie wie nikt.
W ostatnich tygodniach beta testerzy Sydney, chatbota wbudowanego w wyszukiwarkę Bing, dzielą się screenami z rozmów, które wywołują śmiech zamiast gęsiej skórki.
Jednak warto mieć na uwadze, że Sam Altman, CEO OpenAi, bije na alarm, ostrzegając że “przerażajace AI” może być bliżej niż nam się wydaje i konieczne są odpowiednie regulacje prawne.
Niezależnie od dalszego tempa rozwoju tej technologii, warto zainwestować kilka godzin, w prompt engineering czyli umiejetność wyciskania z chatbotów znacznie więcej niż przeciętny rozmówca.
Zainteresowanych odsyłam do genialnych kompilacji: Full ChatGPT Prompts + Resources oraz Prompt Engineering Guide. Enjoy!
Przeprogramowany Update
Udanego weekendu!
Marcin