❌ Unikaj agentów AI, są lepsze sposoby na automatyzację z LLM
LLMy w programowaniu, Tailwind to najgorsza forma CSS oraz 10 rad o story tellingu.
Cześć, z tej strony Marcin!
Zrealizowałem jedno ze swoich marzeń z dzieciństwa - byłem na koncercie Linkin Park! 🤘
To był pierwszy koncert zespołu w Polsce z nową wokalistką Emily. Wrócili po ośmiu lat przerwy, od ostatniej trasy z Chesterem.
Tłumy były niesamowite - podobno 2-3 razy większe niż w poprzednich dniach festiwalu.
Na początku było czuć, że Emily ma lekką tremę, szczególnie gdy Mike zapytał "kto pierwszy raz na Linkin Park na żywo?" i większość tłumu podniosła ręce 👋
Wokalistka stopniowo wchodziła w kontakt z widownią. Po świetnie wykonanym "Numb" cały tłum zaczął skandować jej imię. To dało jej pełnię pewności siebie i dosłownie rozniosła resztę koncertu, zwłaszcza podczas koncertowego bangera "Faint".
Przy męczącym powrocie z festiwalu (organizacja poległa przy takiej ilości ludzi), miałem okazję spontanicznie zbić piątkę z kilkoma osobami z naszej Przeprogramowanej społeczności - pozdro dla Was! 👊
Obiecałem sobie, że częściej będę jeździł na koncerty moich ulubionych wykonawców. To jedna z aktywności, która daje mi ogrom radości w teraźniejszości i tworzy wspomnienia, do których chętnie się wraca.
Udanych wakacji i do zobaczenia na Bittersweet w Poznaniu.
🧑💻 Technicznie
LLMy w programowaniu: reality-check - Pragmatic Engineer przygotował rzeczową prelekcję o realiach adopcji i efektywności LLMów w zakresie AI-Assisted Development. Wnioski? Zniuansowane. Warto obejrzeć.
Tailwind to najgorsza forma CSS, z wyjątkiem wszystkich innych - Najpopularniejszy framework CSS, mimo swoich wad, jest wartościowym narzędziem dla zespołów. Wymusza dobre praktyki CSS przez strukturalne ograniczenia zamiast przez politykę zespołu, co ostatecznie prowadzi do większej produktywności i spójności kodu.
Jak ewaluować logikę opartą o LLM? - praktyczny przewodnik po ewaluacji LLM, który priorytetowo traktuje analizę błędów i zaleca budowanie niestandardowych narzędzi i metryk. Dzięki temu możemy skupić się na rzeczywistych trybach awarii zamiast polegać na gotowych, generycznych rozwiązaniach.
📚 Rozwojowo
10 rad o storytellingu po 10 latach w Disneyu - Scenarzysta z 10-letnim doświadczeniem w Disney, przedstawia dziesięć zasad storytellingu filmowego. Można je skutecznie zastosować w mediach społecznościowych, koncentrując się na tworzeniu autentycznych stawek emocjonalnych, budowaniu napięcia narracyjnego i traktowaniu social media jak długoterminowego serialu z okazjonalnymi "filmowymi" kampaniami.
Gonciarz, winny czy ofiara? - Dinozaur polskiego YouTube’a, mój ulubiony twórca z czasów liceum i studiów, został pomówiony przez swoje byłe partnerki i wciągnięty w aferę Pandora Gate w 2023 r. Ostatnie 2 lata walczył o swoją reputację - jego pouczającą historię podsumował reportaż Kanału Zero.
Po sukcesie pierwszej edycji (1200+ programistów!) wracamy z jeszcze lepszą wersją kursu o produkcyjnym workflow z AI.
✨ Co nowego:
Wydłużony do 5 tygodni (więcej czasu na wdrożenie)
Nowy moduł 10xWORKFLOW - buduj swój workflow od podstaw
Pełne wsparcie dla JetBrains, VSCode, Cursor, Windsurf, Zed
To nie kolejny kurs o promptach, ale kompleksowy system integracji AI z codziennym developmentem - od kodu przez testy po CI/CD.
🗓️ Start: 29 września 💰 Przedsprzedaż do końca lipca w najniższej cenie
Szczegóły: 10xdevs.pl
🎉 Bonus
Chcesz zautomatyzować proces biznesowy?
W swoim artykule “Stop Building AI Agents: Use Smarter LLM Workflows” Hugo Bowne-Anderson słusznie krytykuje obecny trend automatycznego sięgania po agentów AI jako pierwszego rozwiązania dla automatyzacji.
Większość use-case’ów AI wymaga prostszych wzorców workflow niż złożonych systemów agentów.
Agenci mają swoje miejsce głównie w scenariuszach human-in-the-loop jak data science assistant czy pair-programming partner, gdzie człowiek może nadzorować i korygować błędy, ale są niewłaściwe dla systemów enterprise wymagających deterministycznej logiki.
W kontekście automatyzacji procesów, agenci są przehajpowani i nadużywani - przemyślane podejście z prostszymi wzorcami zapewnia lepsze rezultaty przy mniejszej złożoności.
✨ Przeprogramowane Nowości
Posłuchaj najnowszego odcinka podcastu Opanuj.AI - obalamy mity powielane przez influencerów, komentujemy głośne prace naukowe i debatujemy nad Software 3.0:
Udanego tygodnia,
Marcin
PS. Jeśli czekasz na kolejne wydanie Newslettera, kliknij w ❤️ poniżej - dzięki!