🛠️ React 19 (Beta) już w npm!
A do tego porady dla poszukujących pracy, odpowiedzi na popularne pytania rekrutacyjne i motywacyjne biografie ze słonecznej Kalifornii.
Witajcie w kolejnym wydaniu Przeprogramowanego Newslettera!
Pisanie tego materiału “za pięć dwunasta” ma tę zaletę, że do środka mogą jeszcze wskoczyć nowinki sprzed kilku chwil. Jedną z nich jest premiera Reacta 19 w wersji Beta, na temat której właśnie pojawiła się oficjalna blogowa notka.
Co w środku? Nowe hooki, Actions API, lepsze wsparcie dla Custom Elementów a także ustabilizowane React Server Components. Nie byłbym sobą, gdybym przy okazji tego wydarzenia nie wbił drobnej szpileczki a propos nazewnictwa jednej z nowości, czyli funkcji use.
Trzeba to oddać autorom - nazwa jest bardzo elegancka i łatwa w zapamiętaniu.
Zastanawiam się tylko, jak to będzie z nowymi artykułami i frazami w Google:
“How to properly use the use hook?”
…a może…
“Trying to use the new use - help!”
…albo…
“If I misuse use, will React still use my use?”
No dobra, do roastu wprosił się ChatGPT, więc nie ma co przedłużać - za Reacta trzymamy kciuki, a teraz czas na zestaw linków w klasycznym modelu 3-2-1 - Start!
🧑💻 Technicznie
React 19 Beta - Nowa wersja absolutnego lidera frontendu blisko uzyskania produkcyjnej stabilności. Od wczoraj w npm pierwsza beta wersji 19!
Czym różnią się właściwości od atrybutów? - Wpis w sam raz na odmrażające się rekrutacje w okolicznych firmach IT. Powodzenia dla przyszłych frontendowców!
Hierarchia instrukcji - Jak nauczyć model rozpoznawania niebezpiecznych poleceń? Członkowie OpenAI prezentują nową publikację o zabezpieczeniach LLMów.
📚 Rozwojowo
Jak folklor zamienił się w fakty - Waterfall, koszty długu technicznego, produktywność zespołów - ile w tym prawdy, a ile plotek? #KsiążkaNaMajówkę
Podcast o stanie branży AR/VR - Jeśli software jest trudny, to hardware jest nieporównywalnie trudniejszy. Udowadnia to weteran branży, Hugo Barra.
💡 Bonus
Filmowa historia ze świata nowych technologii? Proszę bardzo.
W Kalifornii żyje pewien człowiek o nazwisku Luckey - Palmer Luckey.
W 2012r. pan Palmer założył niepozorny startup o nazwie Oculus. Miał wtedy 20 lat.
W 2014r. jego firmę kupił Facebook, a łączna wysokość transakcji wynosiła dwa miliardy dolarów. Miał wtedy 22 lata. Trzy lata po sprzedaży Oculusa wyrzucono go z Facebooka. Zgodnie z dostępnymi informacjami - za poglądy.
Jak skończył - poddał się? Zajął się ogródkiem? Zaczął zbierać znaczki? No cóż…
Zdobył właśnie kluczowy kontrakt od Pentagonu na projekt bezzałogowego myśliwca.
Jego firma pokonała marki takie jak Lockheed Martin i Northrop Grumman, zasłużonych producentów sprzętu dla wojska. Pan Palmer ma teraz 31 lat. <mic drop>
Więcej na temat programu Fury.
🙌 Przeprogramowane Nowości
Jak wyróżnić się podczas rekrutacji? Jakie błędy popełniają kandydaci na stanowisko programisty? Gdzie szukać swoich szans i czego właściwie oczekują firmy?
Odpowiedzi udzieliła nam wczoraj Kaja Stefaniak, ekspertka z firmy Let’s Hire, którą zaprosiliśmy na spotkanie LIVE w ramach szkolenia OpanujFrontend.
Poniżej zamieszczamy fragment spotkania - koniecznie obserwujcie Kaję na Instagramie, gdzie regularnie dzieli się swoimi doświadczeniami rekruterki.
Udanego weekendu! ✈️
Przemek