

Discover more from Przeprogramowany Newsletter
Przeprogramowany powrót na YouTube
A to dopiero początek "hot" newsów. Dowiedz się o libce MemLab od Facebooka, nowościach w formularzach oraz moich wrażeniach z udziału w Meet.js Summit
Wracam(y) na YT.
Będzie TypeScript, będą CSS properties, będą design systemy i powiązane z nimi zagadnienia: web components, accessibility, Storybook, monorepozytoria, testowanie oraz zaawansowany npm.
W ten sposób będę kontynuował proces learning in public, który od początku jest motorem napędowym mojej działalności w internecie.
Kiedy pierwszy odcinek po przerwie? Very Soon™
Technicznie
MemLab - walczyłeś kiedyś z wyciekami pamięci w swojej aplikacji? Jeżeli tak, to wiesz że bez odpowiednich narzędzi, jest to zadanie na miarę Sherlocka Holmesa. Z pomocą przybywa Facebook, który udostępnił swój framework automatyzujący wykrywanie wycieków.
Chcesz przemigrować codebase? GPT-3 do usług - poznaj case study sprawnej migracji 400 testów z Cypressa do trendującego Playwrighta, w którą duży wkład miał GitHub Copilot - wystarczyło zapewnienić mu odpowiednie warunki do pomocy.
Co nowego w formularzach? - w internecie głośno o nowościach w ekosystemie React czy Vue, ale warto pamiętać, że rosną również możliwości samych przeglądarek. Bądź na bieżąco z usprawnieniami w zarządzaniu formularzami bez pomocy frameworka.
Rozwojowo
Wnioski z pozyskania Figmy przez Adobe - fantastyczna czwórka z All-In po raz kolejny udowadnia, że ich kosmiczny net worth nie jest przypadkiem. Z ich pomocą zrozumiesz znaczenie tego historycznego dealu, zarówno dla zainteresowanych firm jak i całego świata technologii.
Zrozum siebie z PrinciplesYou - lubisz internetowe testy osobowości, silnych i słabych stron? Ja bardzo, a ten jest najlepszym jakie miałem okazję wykonać. Stoi za nim miliarder Ray Dalio, który z sukcesami wykorzystuje tego typu dane w swoim legendarnym funduszu Bridgewater Associates. Szczegóły poznasz w jego świetnej książce Principles: Life and Work.
Bonus
Przyznam szczerze, że na początku roku, po rozczarowującym z mojej perspektywy ngPoland, zwątpiłem w sens brania udziału w konferencjach.
Na szczęście miesiąc temu trafiłem na instagramowe story Roberta Orlińskiego (pozdrawiam!), dzięki któremu dowiedziałem się o Meet.js Summit 2022.
Zobaczyłem atrakcyjną cenę biletu 99 zł, z którego cały dochód szedł na cele charytatywne. Stwierdziłem, że w najgorszym przypadku dołożę swoją cegiełkę do szczytnego celu. Możliwość odwiedzenia Poznania również była fajną perspektywą, lubię to miasto a nie byłem tam od 3 lat.
Czy było warto? Odpowiedź znajdziesz w poniższym twitterowym wątku.

I tym oto sposobem z konferencyjnego sceptyka, na nowo stałem się entuzjastą eventów in-person.
Będę się rozglądał za meetupami w Krakowie oraz konferencjami w całej Polsce. Jak masz coś ciekawego na celowniku, dawaj mi koniecznie znać - będę wdzięczny za cynk na Twitterze, Instagramie bądź LinkedIn.
Przeprogramowany Rewind
Jak to możliwe, że JavaScript, mając do dyspozycji zaledwie jeden wątek, jest w stanie napędzać rozbudowane aplikacje webowe? Czym są Web APIs i dlaczego do ich komunikacji z silnikiem JavaScript potrzebny jest Event Loop?
Udanego weekendu!
Marcin