Programisto: pytaj zamiast zgadywać 🙈
Jak się buduje gry, co pomaga w nauce terminala oraz 11 metod zarządzania sobą w czasie
Hej, dziękujemy kilkudziesięciu śmiałkom za wypełnienie ankiety dot. Waszych planów i wyzwań w zakresie nauki różnych technologii.
Dzięki tym danym przygotujemy materiały i usługi dopasowane do prawdziwych potrzeb Przeprogramowanej społeczności, nie opierając się wyłącznie na naszych założeniach i intuicjach.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, wypełnij proszę krótki formularz:
👉 http://przeprogramowani.pl/badanie-potrzeb
Zajmie Ci to niecałe 2 minuty, a za “submit” otrzymasz wartościową nagrodę 🎁!
🧑💻 Technicznie
Jak buduje się gry? - tworzenie gier to skomplikowany proces, który wymaga pracy osób o różnych umiejętnościach i jest często tajemniczy ze względu na brak otwartej komunikacji i dokumentacji w branży. Sprawdź wywiad, który rzuca światło na realia pracy w game-dev.
Co pomaga w nauce terminala? - znasz kogoś kto nie czuje się komfortowo z linią komend? Podeślij mu ten artykuł, który uczy jak obniżyć ryzyko błędów oraz tłumaczy od jakich materiałów i narzędzi zacząć naukę.
Fine tuning GPT-3.5 w praktyce - fine tuning nie jest sposobem na szybkie i łatwe podniesienie możliwości modeli OpenAI. Rozwiązując konkretne problemy biznesowe warto pamiętać o alternatywie w postaci prompt engineeringu.
📈 Rozwojowo
Kultura pytania vs kultura zgadywania - czyli o dwóch skrajnie różnych podejściach do komunikacji. Jako że zachodni biznes funkcjonuje na zasadach kultury pytania, to warto tę kulturę dobrze rozumieć. Zwłaszcza jeżeli masz tendencje do zgadywania (jak ja).
11 metod zarządzania sobą - zestaw technik i metod, które powinien znać każdy pracownik umysłowy, aby podnieść swoją efektywność i komfort pracy.
🤖 Bonus
Pewnie nie zaskoczę nikogo pisząc, że bardzo lubię słuchać podcastu Lexa Fridmana.
Sprawdzam większość odcinków. Trzymają one stały, wysoki poziom.
Oczywiście zdarzają się wpadki, gdy prowadzącemu brakuje energii i/lub gość odlatuje za daleko.
Zdarzają się również odcinki genialne, do których będę wracał kilkukrotnie.
Jednym z takich genialnych odcinków, jest urodzinowy podcast z ulubionym naukowcem biohackerów, czyli prof. Andrew Hubermanem.
Panowie głównie poruszają temat związków damsko-męskich. Huberman jak zwykle dzieli się świetnie zorganizowaną wiedzą, analizuje sedno najczęstszych problemów i daje praktyczne rozwiązania.
Dla mnie odcinek okazał się bardzo pomocny. Jako że związek to jeden z kluczowych elementów życia każdego człowieka, dziele się z Wami poniższym fragmentem i gorąco zachęcam do przesłuchania całości.
Chcesz być na bieżąco z Przeprogramowanym newsletterem? Zapisz się na listę - gwarantujemy jakościowe posty co piątek rano i zero spamu 👇
🌍 Przeprogramowany Update
Kolejni Senior Developerzy wskazują na jedną, powtarzalną umiejętność, która była kluczowa w kontekście rozwoju ich kariery. Co ciekawe, jest to zupełnie nieoczywista obserwacja z perspektywy początkujących.
O co chodzi? ⬇️
Pełną rozmowę znajdziecie na Spotify i popularnych platformach podcastowych:
Udanego weekendu!
Marcin
Poprawny link do kultura pytania vs kultura zgadywania: https://jeanhsu.substack.com/p/ask-vs-guess-culture