Otwarcie dzisiejszego newslettera powinno zapewne dotyczyć modelu GPT-4 i innych przełomów w zakresie sztucznej inteligencji, natomiast ja chciałbym się pochwalić zakończeniem innego ważnego dla mnie projektu, a mianowicie przeprowadzki ‘na swoje’.
Przyznam szczerze, ostatnie dwa i pół miesiąca to nie był czas intensywnego śledzenia nowości w świecie programowania, AI czy social mediów, ale raczej godziny spędzane w sklepach budowlanych, których nazwy zaczynają się na “C” oraz “L”. Było intensywnie, ale była też okazja na docenienie realizacji nieco innych przedsięwzięć niż te związane z bitami, bajtami i komputerami.
W takiej pracy innego typu, gdzie do ręki trzeba wziąć wkrętarkę albo podpiąć kilkanaście gniazdek i lamp, unikając przy okazji porażenia prądem (failed), znalazłem sporo satysfakcji, której się nie spodziewałem. Zbudowanie, albo przyłożenie swojej ręki do czegoś materialnego to dla niemal każdego mężczyzny sporo satysfakcji, a dla mnie to dodatkowo okazja na chwilę oddechu po niemal 10 latach tworzenia stron, aplikacji czy ikonek na ekranie. Dodatkowo, na końcu nie trzeba promować wykonanej pracy na Twitterze, efekty można po prostu zobaczyć gołym okiem i nie uczestniczyć w wyścigu na followersów i lajki.
W tym właśnie kontekście polecam wam dzisiaj znakomitą rozmowę Lexa Fridmana z Samem Harrisem, który opowiada o jego rozstaniu z Twitterem i o tym, jak inaczej człowiek zaczyna patrzeć na świat bez filtra social mediów. Trudat!
Technicznie
Premiera GPT4 - Nie było głośniejszej premiery tego tygodnia niż ta związana z nowym wcieleniem modelu GPT od firmy OpenAI. Szczęka na ziemi.
“Top Layer” w przeglądarce - Dowiedz się jak zmienia się przeglądarka, aby programista nie musiał trudzić się z poprawną konfiguracją z-indexów.
Czy hooki to pomyłka? - Kilka spostrzeżeń związanych z Reaktowymi hookami - porównanie do konkurencji i refleksje na temat przyszłości tego rozwiązania.
Rozwojowo
Meta się zmienia - Meta, czyli firma-matka Facebooka, pozbywa się organizacyjnego tłuszczu i promuje nowe podejście do struktury wewnętrznej.
Sam Harris u Lexa Fridmana - Kolejna znakomita rozmowa u Lexa Fridmana, tym razem Sam Harris m.in. o rozwoju polityki, mediów społecznościowych i COVIDzie.
Bonus
Świat w epoce AI pędzi do przodu, a sztuczna inteligencja w końcu nie jest tylko tematem prac naukowych i rozważań programistów.
Dwa przykłady które zmienią to, jak ogromna liczba osób pracuje na codzień to Microsoftowy Copilot (więcej) oraz Google Workspace wsparte przez AI (więcej) - premiery obu rozwiązań dodają do Google Docsów, Worda czy Powerpointa nowe możliwości, które w teorii oszczędzą twój czas i pozwolą się skupić na innego rodzaju pracy.
No właśnie, w teorii - w praktyce sam zastanawiam się na ile treści wyprodukowane przez AI będą w stanie zastąpić człowieka. Technicznie przeszkód zapewne nie ma, ale jak będzie wyglądać życie w świecie, gdzie większość tego co widzimy i o czym czytamy będzie czymś w rodzaju syntetycznego opracowania stworzonego przez maszyny? Co za czasy przed nami!
Przeprogramowany Update
Opanuj JavaScript z Przeprogramowanymi! Dzisiaj ostatni dzień na dołączenie do naszego kursu, który pomoże ci zrozumieć najpopularniejszy język programowania na świecie. Dołącz do dziesiątek zadowolonych kursantów!
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Udanego weekendu,
Przemek