🕵️♀️ Plan, build & ship - w jeden tydzień 🚀
Nowości od Cloudflare, Google, a także Mety (im nie wyszło) 🤔
Cześć, z tej strony Przemek. Przed weekendem krótkie podsumowanie pierwszego tygodnia 10xDevs, gdzie wspólnie z uczestnikami pracujemy nad planowaniem i szkicowaniem tzw. “proof-of-concepts” - wczesnych wersji projektów certyfikacyjnych.
Tempo, w jakim ten etap przebiega, naprawdę zaskakuje. Wszyscy mamy okazję przetestować jedną z najczęściej powtarzanych rekomendacji o tygodniowych sprintach (czy to design sprintach, czy tych scrumowych), która do tej pory, w praktyce i tak wielu firmach nie działała.
U nas takie ambitne, intensywne tempo działania, sprawdzają na sobie wszyscy uczestnicy wyposażeni w narzędzia nowej generacji. Wspólnie chcemy wyjść poza oklepane schematy o AI piszącym kod “szybko ale byle jak” i skupić się na pracy inżyniera, który na każdym etapie tworzenia projektu zyskuje asystenta dostępnego 24/7. W pierwszym tygodniu przede wszystkim asystenta planowania i skłaniania nas do głębszego spojrzenia na dany problem.
Kiedy powszechnie szanowany John Ousterhout, autor “The Philosophy of Software Design” w rozmowie z Gergelym Oroszem podkreśla “design it twice”, to od razu pojawia się u mnie myśl - kurcze, robimy to w 10xDevs! Ale nie dwa, ale trzy albo cztery razy. Jednego dnia.
Jasne - do produkcji jeszcze daleka droga. Po tygodniu szkicowania i prototypowania zaczynamy dopiero rozumieć, co tak naprawdę chcemy budować. A i na samym etapie budowania będą wyzwania, gdzie własne doświadczenie okaże się kluczowe. Nie zmienia to faktu, że część uczestników w tydzień zmieniła o 180 stopni spojrzenie na przyszłość zawodu programisty i swoje szanse w tej roli.
Dobrze podsumował to Adrian Połubiński, który na swoim LinkedIn opisuje odczuwalne korzyści współpracy z tymi technologiami:
Zostawmy na boku bajki o Vibe Coderach zwalniających programistów - skupmy się na realnym procesie budowania software’u.
Jeszcze niedawno słyszeliśmy, że to przecież "szybkie i niestaranne kodowanie”, a skupianie się na tym całym “ejaju” i nazwach modeli czy edytorów to strata czasu.
Spoko, ale to ty dzwonisz. I nikt nie polecał klepania na pamięć nazw modeli.
🧑💻 Technicznie
Agenci przejmują Cloudflare - Cloudflare udostępnia ogromny pakiet SDK pod tworzenie bardziej autonomicznych aplikacji opartych o AI - już teraz są oni naszym ulubionym dostawcą hostingu, a wkrótce może i całego ekosystemu produktów 🚀
Firebase Studio - Google wystawia swojego kandydata z segmentu “jedno zdanie dzieli cię od prototypu aplikacji”. Tym razem pod brandem Firebase, z mocną inspiracją edytorem IDX, Firebase Studio rzuca rękawice v0, Boltowi i Lovable 🥊
Uwaga na rankingi LLMów - Słyszeliście o niedawnym wydaniu modeli z serii “LLaMa 4” od Mety? No właśnie - jeśli nie, to spokojnie. Sobotnie (!) wydanie było mocno podejrzane, a afera z benchmarkami… no sami przeczytajcie 🙄
📚 Rozwojowo
Tacy są najlepsi programiści - Na bazie swoich doświadczeń, autor stara się zbudować profil prawdziwego “10xDeva”. Czym charakteryzują się najlepsi programiści w naszej branży? Ważne przemyślenia w centrum tornada zmian powodowanego przez AI.
Za oknem dzieje się historia - Jeszcze kilka miesięcy temu “Changing World Order” od Raya Dalio nie wydawało się tak prorocze, jak dzisiaj. Kiedy za oknem dzieje się historia, warto zrozumieć powody tych zmian aby nie reagować “w pierwsze tempo”.
🎉 Bonus
Większość początkujących użytkowników ChataGPT przyzwyczaiła się do konwersacji z AI w formacie pytanie-odpowiedź. Efekt? Nowa wersja wyszukiwarki Google - tym razem mniej przewidywalna, ale nieco bardziej kreatywna.
Dzisiaj w sekcji bonusowej dzielę się jednym z bardziej interesujących promptów, wzbudzających tryb konwersacyjny. Nauka z ChatemGPT może przynosić konkretne efekty, ale musisz rozpocząć od porzucenia starych nawyków. Learn with AI 👇
Prompt znajdziesz pod tym linkiem. Profil autora na X tutaj.
✨ Przeprogramowane Nowości
Dzisiaj nowość wprost od społeczności 10xDevs - Damian Dąbrowski, jeden z uczestników naszego szkolenia, opublikował na platformie prototyp swojego magazynu “FUSIONMAG” zbudowanego w oparciu o usługę Bolt.
Projekt udowadnia jak duży potencjał drzemie w Gen AI - technologia pozwala tworzyć “demowalne” rezultaty w kilka dni - mogą one być podstawą dalszego developmentu z narzędziami takimi jak Cursor czy Copilot.
Jeśli w cztery dni od startu pojawiają się takie projekty, to co będzie po czterech tygodniach? 🤯
Udanego weekendu,
Przemek
PS. Jeśli czekasz na kolejne wydanie Newslettera, kliknij w ❤️ poniżej - dzięki!