🤖 Nadchodzi nowa generacja programistycznych Copilotów
Tempo do pracy z datami, wyzwania w skalowaniu ChatGPT oraz podziękowania za zaufanie dla uczestników Opanuj Frontend #1
Kolejny piątek, kolejny update z #piwnicy. Wystartowaliśmy z Opanuj Frontend, a na pokładzie jest z nami niemal 160 osób!
To niesamowity wynik i jesteśmy mega wdzięczni całej ekipie, która zdecydowała się zaufać nam przed premierą pierwszej edycji. Dokładamy wszelkich starań, aby kurs spełnił oczekiwania i stał się istotnym kamieniem milowym w Waszym programistycznym rozwoju.
To właśnie dzięki zaufaniu i wsparciu możemy kontynuować działalność full-time, inwestując co raz więcej zasobów w tworzenie ambitnych projektów dla całej Przeprogramowanej społeczności.
DZIĘKUJEMY! 🙇🏻♂️
PS. We’re just getting started.
🧑💻 Technicznie
Tempo - nowa biblioteka do pracy z datami, która operuje na wbudowanym obiekcie Date i zachwyca przejrzysta dokumentacją.
5 wyzwań przy skalowaniu ChatGPT - poznaj techniczne kulisy kryzysu urodzaju z jakim mierzy się zespół Evan Morikawy w OpenAI.
Nadchodzą nowości w Set - zrozum jak działa ten obiekt oraz poznaj nowe metody, które znacznie poszerzą jego możliwości.
📚 Rozwojowo
Mity o codzienności seniora - wielu juniorów z nadzieją wyczekuje momentu, w którym zostaną seniorami. Wtedy programistyczne życie będzie dużo ciekawsze i łatwiejsze. Czy aby na pewno? Kradnę mema i zachęcam do lektury.
Jak tworzyć estetyczne prezki? - chcesz dzielić się wiedzą, ale nie potrafisz jej estetycznie opakować? Największą różnicę zrobią “małe” usprawnienia.
🛸 Bonus
Panie i Panowie, mamy kolejny istotny przełom w dużych modelach językowych!
Na łamach podcastu Opanuj.AI kilkukrotnie wspominałem, że nie należy lekceważyć Google DeepMind, które stoi za rodziną modeli Gemini.
Grudniowy flop marketingowy i rozczarowanie faktycznymi możliwościami Gemini Ultra 1.0 mogło wzbudzić wątpliwości czy organizacja Demis Hassabisa będzie w stanie stworzyć prawdziwą konkurencję dla OpenAI.
Jednak wszystko wskazuje na to, że “imprium kontratakuje”. Zaledwie tydzień po premierze usługi Gemini Ultra 1.0, dowiedzieliśmy że Google udostępnia do zamkniętych testów kolejną wersję swojego modelu z “średniej półki”: Gemini 1.5 Pro
Kluczowa nowość? Okno kontekstowe na milion tokenów. Przypominam, że niecały rok temu dużo wrażenie robiło wprowadzenie okna 32k przez GPT-4 a kilka tygodni później z niedowierzaniem czytaliśmy doniesienia, że nowy model Claude od Anthropic wspiera 100k tokenów. Od listopada 2023 GPT-4 Turbo, który zasila płatne wersje ChatGPT, wspiera 128k tokenów.
Okno kontekstowe na milion tokenów oznacza w praktyce, że nowe modele językowe Google są w stanie załadować do swojej pamięci nietylko książki o dowolnej objętości, ale również codebase naprawdę dużych projektów.
Zobacz demo, na którym Gemini 1.5 Pro radzi sobie z analizą kodu licznych exampli dostępnych na stronie biblioteki three.js, służącej do obsługi grafiki 3D - całość pochłania 816k tokenów (106k linijek kodu).
Co ważne, nie musimy ufać jedynie filmom od Google, do których można (a wręcz należy) mieć ograniczone zaufanie. Imponujące możliwosci potwierdza autor projektu HVM, który dokonał testów porównawczych Gemini Pro 1.5 vs GPT-4 Turbo. Werdykt? Gemini Pro świetnie poradziło sobie z analizą kodu HVM i zostawiło konkurencję daleko w tyle.
Gemini Pro 1.5 jest obecnie dostępne dla ograniczonej liczby klientów korporacyjnych oraz developerów zaproszonych do testów zamkniętych testów (waitlista).
W 2024 będzie się działo. Coś czuję że doczekamy się nowej generacji Copilotów, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających developerów.
💬 O tym się mówi
3 popularne wątki z ostatnich dni, o których rozmawia nasza społeczność:
O mojej (ciągłej) walce z prokrastynacją i jak ją wygrywam
Rozwój programisty po godzinach - jak to robić?
Jak wiedza o algorytmach pomaga w karierze programisty?
Dołącz do dyskusji zakładając darmowe konto na platformie społecznościowej Przeprogramowani.
🔔 Przeprogramowany Reminder
Trzy sposoby na wydajny frontend - przystępne przedstawienie tematu optymalizacji aplikacji webowych:
Sprawdź nagranie rozmowy na żywo z Wiktorem Jamro, lider frontendu ze SmartRecruiters oraz jednym z ekspertów Opanuj Frontend.
Udanego weekendu,
Marcin