Kiedy ludzkość stanie się rasą zachłannych obcych 👽?
Więcej o rozwoju kariery, monorepozytoriach oraz syndromie studenta.
Mój najnowszy film “Jak osiągnąć sukces w pracy (programisty)”, drugi na temat rozwoju kariery w ostatnim czasie, spotkał się z dużym zainteresowaniem i pozytywną reakcją z Waszej strony.
Bardzo mnie to cieszy. Tworzenie tego typu materiałów daje mi dużo więcej satysfakcji niż w przypadku tutoriali technicznych. Wcześniej ich produkcję uprzykrzał mi amatorski sprzęt (iPhone 11 Pro) oraz komputer, który wymiękał podczas montażu (MacBook Pro 2015). Teraz mam do dyspozycji Sony ZV-1 oraz MacBook Pro M1 Max, więc praca nad vlogami jest znacznie przyjemniejsza.
Planuję skoncentrować się na takiej tematyce w najbliższym czasie. Jeżeli masz jakieś pytanie związane z rozwojem kariery programisty, to odpowiedz na tego posta. Z chęcią wypowiem się w formie video na tematy nurtujące społeczność Przeprogramowanych.
Najlepsze oferty pracy w jednym miejscu
Just Join IT nasz Patron Miesiąca, ale również pierwszy wybór specjalistów IT poszukujących pracy dla najlepszych marek w Polsce i na Świecie. Odkryj globalne możliwości branży i znajdź pracę tu, gdzie rekrutują najlepsi.
Technicznie
Rozszerzenie Chrome z Plasmo - napisanie własnego rozszerzenia jest jeszcze na mojej bucketliście. Pewnie w najbliższym czasie odblokuję tego achievementa, ponieważ dzięki Plasmo mogę stworzyć to rozwiązanie w React oraz TypeScript.
Monorepozytoria w JS i TS - temat bardzo bliski temu czym zajmuje się na co dzień w SmartRecruiters. Monorepo znajdują swoje zastosowanie przy design systemach, internal toolingu oraz w architekturze mikrofrontendowej. Warto rozumieć i znać podstawy.
Nie zaśmiecaj strony przez third parties - Google Analytics, Facebook Pixel, hotjar - długoby wymieniać wszystkie zewnętrzne serwisy, które spotykamy na wielu stronach internetowych. Dowiedz się jak pracować z nimi w świadomy sposób.
Rozwojowo
Sprawdź swój kapitał kariery - możesz to zrobić wypełniając formatkę przygotowaną przez Willa Larsona. Odpowiadajac na kluczowe pytania zrozumiesz swoją aktualną wartość. Dzięki temu lepiej zaplanujesz dalszy rozwój i zaprezentujesz się otoczeniu.
Syndrom studenta - czemu ludzie z natury odwlekają pracę nad projektami do momentu, w którym nadchodzący deadline wywołuje w nich wysoki poziom stresu? Zrozum jeden z najczęstszych przypadków prokrastynacji.
Bonus
Zachłanni obcy 👽 - dawno nie bawiłem się tak dobrze podczas słuchania podcastu jak w przypadku tego odcinka. Gościem Lexa Fridmana był Richard Hanson.
Znałem tego naukowca za sprawą książki Elephant in the Brain, która mocno pogłebiła moją perspektywę na nieoczywiste motywy ludzi w tak kluczowych sferach życia, jak religia czy wykształcenie.
Jak się okazało Hanson nie tylko w tym temacie ma błyskotliwe przemyślenia i wnioski. Wypowiada się i publikuje również na temat obcych i rozwoju cywilizacji.
Jak tłumaczy w podcaście, to że mimo wielkości wszechświata, nadal nie mieliśmy okazji do obserwacji życia pozaziemskiego, można wytłumaczyć za pomocą równania. To równanie wskazuje, że ziemia może być pierwszą, lecz najprawdopodobniej nieostatnią planetą, na której powstało życie.
Przeprogramowany Update
Jak osiągnąć sukces w pracy (programisty) - o prawdziwym źródle wewnętrznej motywacji i budowanie kapitału kariery.
Za dużo pracy? Uważaj na pułapkę Agile - jak pracować zwinnie w sposób zorganizowany.
Największy mit o pracy (programisty) - Czy praca powinna sprawiać przyjemność?
Nasze materiały są również dostępne w formacie podcastowym na Spotify i innych platformach.
Udanego weekendu!
Marcin
Hej Marcin, świetne dwa materiały na YT! Oprócz waszego Newslettera subskrybuję też parę innych, między innymi: https://uxinstant.pl/newsletter/ . I dziś w newsletterze od Agi wpadł fajny wykład z TED'a https://www.ted.com/talks/tim_harford_a_powerful_way_to_unleash_your_natural_creativity/transcript
Wiem, że lubisz takie 'smaczki' Marcin, może akurat to znasz. Jednak sęk tego wykładu w tym, że na tyle ile poznałem Twój sposób działania przez ostatnie lata, przynajmniej z perspektywy widza, jest bardzo zbliżony do tej idei z wykładu. Czyli czasem warto zrobić 'smth else' nie związanego z branżą, co pozwoli nam dostać świeżego spojrzenia na to co robimy zawodowo. Tam był przedstawiony akurat przykład lekarzy, którzy zrobili sobie kurs związany z analizą i oceną sztuki, co potem pomogło im lepiej oceniać choroby oczu przez ocenę zdjęć (czy coś w ten deseń). W każdym razie, może Cię zainteresuje ;)