🤖 GPT-4o, czyli nowy model AI na miarę science-fiction
Ponadto, analiza natury oprogramowania, nowa wersja Execa oraz ćwiczenie uziemiające: 5-4-3-2-1.
Cześć!
Razem z Przemkiem przygotowujemy się do wystąpienia na Infoshare 2024, gdzie już w przyszły czwartek wygłosimy prelekcję “Low-Code, No-Code czy AI-Code - Co tak naprawdę zagraża pracy frontend developerów?”
Nie będę zdradzał odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Jeżeli śledzisz naszą działalność dłużej, to domyślasz się, że spojrzymy na ten temat trochę szerzej 😉
Zachęcamy do udziału w konferencji, agenda wygląda naprawdę solidnie!
Oprócz masy wiedzy i inspiracji, Infoshare to również świetna okazja do zbicia z nami piątki. Jeżeli wybierasz się na konferencję, daj nam znać na LinkedIn (profil Przemka i mój) - do zobaczenia!
Swoją drogą, to największa konferencja, na której przyszło nam wystąpić. Skłamałbym twierdząc, że nie wywołuje to we mnie lęku, obaw i innych nieprzyjemnych emocji. Mój układ nerwowy jest wrażliwy, i nie mam dużego doświadczenia w występieniach na scenie.
Jednak staram się patrzeć na to inaczej. Takie wyzwanie to świetna okazja, żeby po raz kolejny doświadczyć “Prawdy o Odwadze”. Sedno rzeczy świetnie oddaje cytat Elona Muska przywołany na koniec tego krótkiego eseju:
"Czasami ludzie zbytnio obawiają się założenia firmy. Naprawdę, co najgorszego może pójść nie tak? Nie umrzesz z głodu, nie umrzesz z powodu ekspozycji - co jest najgorsze, co może pójść nie tak?"
Tak więc życzę jak najwięcej odwagi. Róbcie rzeczy, które Was przerażają. Strach ma jedynie wielkie oczy, a wiele dobrego czeka po jego drugiej stronie.
🧑💻 Technicznie
Co wyjaśnia naturę oprogramowania? - autor wskazuje trzy czynniki: stan graniczny pomiędzy światem fizycznym a fantazją, problem okrężnej specyfikacji oraz efekt obserwatora. Brzmi abstrakcyjnie? Owszem, ale poszerzy Twoje inżynierskie horyzonty znacznie bardziej niż kolejny framework czy biblioteka.
Execa 9 - nowa majorowa wersja międzyplatformowej biblioteki, która ułatwia rozszerzenie programów Node.js o wykonywanie komend.
Jak udokumentować pakiet JavaScript? - ekipa Deno dzieli się radami jak dokumentować biblioteki zachowując ścisłe powiązanie z kodem źródłowym za pomocą JSDoc.
Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć własne pakiety open-source i inner-source? To jeden z wielu tematów, które poznasz dzięki programowi Opanuj Frontend. Dołącz do grona 150 uczestników pierwszej edycji i przyspiesz swój rozwój do poziomu seniora.
Na LinkedIn możesz przeczytać o wrażeniach naszych absolwentów, między innymi: Wojciecha, Mateusza oraz Pawła.
Już 17 czerwca startujemy z drugą edycją, a czytelnicy tego newslettera mogą liczyć na najlepszą zniżkę -32% z kodem FRONTENDOWO. Kolejna okazja będzie na jesień, ale w wyższej cenie.
📚 Rozwojowo
Ćwiczenie uziemiające: 5-4-3-2-1 - niezależnie czy zmagasz się z lękiem czy zagubisz się we własnych myślach, to ćwiczenie w 2 minuty pozwoli Ci odzyskać spokój i kontakt z teraźniejszością.
Moralny argument za dążeniem do bogactwa - wielu ambitnych ludzi zmaga się z napięciem między altruizmem a chciwością. Ważne jest, aby zrozumieć, że pieniądze same w sobie nie są ani dobre, ani złe – to sposób, w jaki są używane, determinuje ich moralną wartość.
💡 Bonus
To był naprawdę intensywny tydzień w świecie generatywnej sztucznej inteligencji.
Zaczęło się od poniedziałkowego eventu OpenAI. Twórcy ChatGPT przedstawili nowy model GPT-4o, który może rozumować za pomocą dźwięku, obrazu i tekstu niemal w czasie rzeczywistym.
Domenstracje takich możliwości szybko przywołały skojarzenia ze świetnym filmem Her, który opisuje historię romansu człowieka z wirtualną asystentką. Więcej o nowym modelu dowiesz się z publikacji “Hello GPT-4o”.
Co ważne, to nie koniec asów w rękawie OpenAI. Do tej pory modele GPT-4 były dostępne jedynie dla użytkowników z płatną subskrypcją. Od tego tygodnia limitowany dostęp do modelu GPT-4o oraz innych funkcji premium otrzymają również darmowi użytkownicy. Więcej szczegółów tutaj.
Data “spontanicznego” eventu OpenAI nie była przypadkowa, dzień później odbyła się coroczna konferencja Google I/O. tldr: Google idzie na całego w AI i szykują konkurencję dla wszystkiego co robi OpenAI, i jeszcze więcej. Podsumowanie z developerskiego punktu widzenia znajdziesz tutaj.
Nie będę wchodził w szczegóły i wygłaszał własnych opinii, ponieważ nie chcę skanibalizować nadchodzącego odcinek podcastu Opanuj.AI, w którym “oj, będzie się działo”.
Warto również wspomnieć, że claude.ai od Antrophic, czyli alternatywna usługa dla ChatGPT, jest nareszcie dostępna w Europie. Dlaczego claude.ai jest godny przetestowania, wyjaśnialismy z Przemkiem omawiając rodzinę modeli Claude 3 w marcowym odcinku podcastu Opanuj.AI.
Jeżeli chcesz być na bieżąco ze światem generatywnej sztucznej inteligencji:
obserwuj nasz podcastu Opanuj.AI (odcinki dostępne na Spotify, Apple Podcasts oraz Youtube Music)
dołącz do 876 czytelników newslettera opanuj.ai, w którym co poniedziałek dzielimy się 3 wartościowymi materiałami.
🙌 Przeprogramowane Nowości
Opanuj.AI z podsumowaniem kwietnia, w którym omawialiśmy głośny release topowych modeli open source Llama 3 od MetaAI, rodzinę modeli OpenELM od Apple oraz rozwiązania Cohere ułatwiające budowanie interaktywnych baz wiedzy opartych o RAG.
Wywiad z Jakubem Łazińskim o technicznym product managemencie, w którym nasz gość podzielił się doświadczeniem zdobytym przy rozwijaniu takich produktów jak Jira w Atlassianie oraz CLI w MongoDB.
Udanego weekendu,
Marcin 👋