Frontendowa lista życzeń na 2023
Co różni inżyniera od rzemieślnika? Co powinieneś wiedzieć o AI? Jaki polski podcast stanął na podium rankingu Marcina?
Technicznie
Programista-rzemieślnik vs Inżynier oprogramowania - podejście rzemieślnicze uznaje pisanie kodu za kluczową umiejętność programisty. Czy to wystarcza, aby spełniać potrzeby użytkowników i biznesu? Bynajmniej. Więcej w prelekcji autora rekomendowanej przeze mnie książki Modern Software Engineering.
Wszystko co powinieneś wiedzieć o AI - chcesz zrozumieć jak na przestrzeni dekad rozwijała się sztuczna inteligencja? Gorąco polecam tę książkę/audiobooka. Świetnie balansuje pomiędzy story-tellingiem a tłumaczeniem zagadnień technicznych w sposób zrozumiały dla laika.
Godne wyczekiwania zmiany na froncie w 2023 - gdybyś mógł zdefiniować listę życzeń związanych z ekosystemem front-endowym, co by się na niej znalazło? Mi do gustu przypadła lista Paula Armstronga, zwłaszcza pozycje 2, 3 i 6.
Rozwojowo
Bartosiak i Dukaj w znakomitym podcaście - żaden podcast w języku polskim nie wywołał we mnie takiego zachwytu. W zeszły weekend namiętnie polecałem go znajomych, teraz pora na Was. Elokwentna i zniuansowana rozmowa na temat polskich kompleksów, motorów napędowych Elona Muska i wpływu sztucznej inteligencji na społeczeństwo.
Work-life balance na miarę - w poprzednim wydaniu Przemek wspominał o genialnym serialu Severance ukazującym work-life balance w krzywym zwierciadle. Temat jest naprawdę złożony i nie ma uniwersalnego rozwiązania. Jednak “wystarczająco dobre” podejście jest w zasięgu każdego z nas.
Bonus
W polecanej powyżej rozmowie Bartosiaka i Dukaja, pojawił się wątek tego co napędza Elona Muska oraz innych “high performerów”.
Jak to możliwe, że niektórzy ludzie są tak konsekwetni w realizowaniu ambitnych celów? Mając za sobą kilka niesamowitych sukcesów, mogliby dawno osiąść na laurach. Ale nic z tego, Muskowie tego świata, cały czas prą do przodu.
Dukaj postawił ciekawą tezę. High performerzy potrafią naciskać na swoje “guziki”. Właśnie ten akt wciskania guzików jest kluczowy, żeby działać dalej z pełną determinacją - nawet gdy “obiektywnie” moglibyśmy nie robić nic do końca naszych dni.
Fakt, że jakiś człowiek wciska te guziki intuicyjnie, nie oznacza że są tylko on takowe guziki posiada. Być może posiada je każdy z nas i można nauczyć się jak je wciskać w sposób świadomy?
Ja na przestrzeni ostatniej dekady odkryłem kilka takich guzików, które stoją za moimi skromnymi sukcesami. Opowiadam o nich od czasu do czasu na kanale.
Świetną listę guzików przygotował Nabeel Qureshi z Palantir.
A Ty znasz swoje guziki? Widzisz różnice, kiedy z nich korzystasz?
Przeprogramowany Update
Jestem na finiszu mojego shortowego wyzwania, póki co utrzymuje streak 26/26 publikacji w styczniu.
Masz zaległości? Zapraszamy tutaj, tutaj i tutaj!
Dobrego weekendu!
Marcin