🤔 Dlaczego rynek pracy IT uległ załamaniu?
A także ogłaszamy Opanuj TypeScript, przedstawiamy następcę lodasha oraz użyteczne one-linery w CSS.
Cześć!
To był ważny tydzień dla Przeprogramowanych.
Wspólnie z Przemkiem spędziliśmy kilkanaście godzin na warsztatach. Ich cel był “prosty”: wyznaczenie dalszego kierunku naszej działalności.
Jak to z “prostymi” celami bywa, wymagało to od nas omówienia wartości organizacyjnych, podziału obowiązków, strategii produktowej oraz aspektów prawnych.
Najciekawszym tematem z punktu widzenia czytelnika tego newslettera jest nasza strategia produktowa, czyli w dużym skrócie: O czym będzie i kiedy wyjdzie kolejny kurs?
Kilka tygodni temu opublikowaliśmy ankietę, aby lepiej zrozumieć potrzeby edukacyjne Przeprogramowanej społeczności. Kto śledzi nas dłużej ten wie, że to nie była pierwsza taka ankieta.
I owszem, poznaliśmy nowych pretendentów do przyszłych produktów.
Jednak lider stawki od lat pozostaje ten sam: TypeScript.
I kto czeka od lat, nie będzie musiał czekać już wiele dłużej. Oficjalnie rozpoczynamy prace nad Opanuj TypeScript a premierę planujemy na wczesną jesień.
Co ważne, nie będziemy od razu tworzyli kompendium wiedzy na temat całego języka. Skupimy się na dogłębnym omówieniu problematycznych funkcji i zagadnień, które blokują Was na drodze do biegłości.
Aby wybrać odpowiednią agendę, niezbędna będzie Twoja pomoc.
Surprise, surprise - wjeżdża kolejna ankieta. Tym razem w całości poświęcona wyzwaniom i oczekiwaniom związanym z nauką TypeScripta.
Każda odpowiedź jest dla nas mega wartościowa. Bez tego nie będziemy w stanie stworzyć kursu, który realnie odpowie na potrzeby Przeprogramowanej społeczności. Z góry dziękujemy za podzielenie się Twoją perspektywą!
A tymczasem, zapraszam do cotygodniowej porcji wartościowych materiałów na dobry początek weekendu. Enjoy.
🧑💻 Technicznie
Następca lodasha - es-toolkit to nowoczesna biblioteka utility, która jest 2-3 razy szybsza i do 97% lżejsza od swojego poprzednika.
One-linery w CSS - poznaj kilka szybkich “tricków”, które poprawią UX w niemal każdym projekcie.
Anulowanie promise’ów - dowiedz się jak wykorzystać Promise.withResolvers oraz AbortController, aby odrzucić/zignorować wynik Promise’a.
📚 Rozwojowo
Dlaczego rynek pracy IT uległ załamaniu? - ostatnie 18 miesięcy nie wyglądało ciekawie. Dowiedz się co stoi za tym wszystkim i jakie mamy perspektywy na przyszłość.
Właściwa upartość - czyli o tym co różni przysłowiowego osła od juniora, który poradzi sobie podczas kryzysu w branży IT.
💡 Bonus
Słyszałeś o htmx? To niszowa biblioteka, która chce przywrocić prostotę na frontendzie.
htmx z każdym miesiącem gromadzi co raz więcej fanów. Chociaż nie da się ukryć daaaleko do popularności Reacta, Angulara czy Vue.
Czy htmx kiedykolwiek zbliży się do “wielkiej trójki”? Pewnie nie.
W końcu sam Carson Gross przyznaje, że htmx ssie 🤪
W podlinkowanym artykule twórca htmx wskazuje wszystkie braki i niedoskonałości swojego dzieła. Robi to w sposób zabawny, ale jednocześnie w pełni transparentny.
Chętnie przeczytałbym podobny eseje Dana Abramova o Reactcie, Minko Gecheva o Angularze czy Evana You o Vue.
Myślę, że zrobiłyby dużo dobrego. Mogłyby ostudzić frameworkowe wojenki. Mogłyby zapobiec wielu dramom, które regularnie wybuchają wokół tych narzędzi (z Reactem i Next.js na czele).
Niestety nie mam złudzeń: takie artykuły nigdy nie powstaną. A szkoda, ponieważ React, Angular i Vue również ssą. I każdy świadomy developer doskonale zdaje sobie z tego sprawę 😉
🙌 Przeprogramowane Nowości
Google eksperymentuje z umieszczaniem małych modeli językowych w przeglądarce Chrome, a my eksperymentujemy z integrowaniem tego rozwiązania z aplikacjami docelowymi - zobaczcie, jak działa `window.ai` 👇
Posłuchajcie również naszego czerwcowego podsumowania nowinek ze świata AI:
Udanego weekendu,
Marcin 👋
Niesamowicie uświadamiający i budujący artykuł o właściwej upartości.
Dziękuję za wpis <3
mam nadzieje, ze kiedys htmx rozwiaze problem xss. puki co jest zbyt niebezpieczny do zastosowania w komercyjnym projekcie