🌎 Czym żyje świat frontendu w 2024?
A także łatwiejsze debugowanie w Chrome, reguły do Cursora i porady dla blogerów technicznych inspirowane światem muzyki.
Cześć! Witaj w kolejnym wydaniu Przeprogramowanego Newslettera.
Dzisiejsze rekomendacje jak mało kiedy przypominają streszczenie całej działalności Przeprogramowanych na przekroju ostatnich 6 lat.
Zaczynamy od znakomitego raportu “State of Frontend 2024” od The Software House, który pozwoli nam zrozumieć ekosystem rozwiązań client-side, którymi zajmujemy się od samego początku naszej działalności. W drugim kroku przechodzimy do technicznych porad debugowania aplikacji w Chrome, a następnie wchodzimy w świat Sztucznej Inteligencji aby odkryć zestaw promptów do edytora Cursor.
W sekcji rozwojowo-bonusowej nie zabraknie porad dla programistów, którzy nie tylko konsumują, ale również produkują treści edukacyjne. Te trzeba budować w sposób spójny, zaplanowany i przewidywalny. A może… wcale nie? Pewien zabieg stylistyczny ze świata muzyki może w tej kwestii sporo namieszać.
Zapraszamy do czytania i dzielenia się feedbackiem - docenimy również podanie dalej!
🧑💻 Technicznie
State of Frontend 2024 - Czym żyje świat frontendu? Podsumowanie kluczowych trendów, decyzji i kierunków rozwoju przedstawia raport “State of Frontend 2024”.
Debugowanie wycieków pamięci - Poznaj metodę “queryObjects”, która w przeglądarce Chrome pozwoli ci śledzić tworzenie obiektów określonego typu.
Awesome CursorRules - Nowy kawałek układanki z cyklu “Awesome …” - tym razem to zestaw promptów, które w zależności od stacku może wykorzystywać edytor Cursor.
Co nowego w trzeciej edycji “Opanuj Frontend”?
[#Autopromocja] Na naszej platformie konto założyło już prawie 1000 programistów i specjalistów IT, a duża część z nich już za 10 dni rozpocznie intensywną naukę frontendu wspomaganego przez AI - trzecia edycja Opanuj Frontend nadchodzi!
Ostatnie godziny przed startem to dla nas niesamowicie intensywny okres, w którym potwierdzamy znanych ekspertów na sesje LIVE, wdrażamy aktualizacje takie jak widoczne powyżej archiwum spotkań, a także odświeżamy strukturę i zawartość całego szkolenia. To pierwsza edycja, w której zaprezentujemy wam nowy układ lekcji. Jest on efektem feedbacku studentów dwóch pierwszych edycji - dzięki niemu rejestrowanie postępów będzie łatwiejsze, a nauka bardziej efektywna!
Przy okazji odpowiadamy również na pytania osób, które ciągle wahają się czy jest to szkolenie dla nich - pamiętaj, że zawsze możesz zadać nam pytanie w komentarzach, przez social media, na samej platformie i oczywiście mailowo, przez kontakt@przeprogramowani.pl - jak możemy Ci pomóc? Zapisy do 14 listopada!
📚 Rozwojowo
Porady dla blogerów technicznych - W dzisiejszych czasach tekst to nie tylko pożywka dla modeli językowych, ale jedna z najbardziej przystępnych i wdzięcznych form dzielenia się własną wiedzą z innymi. Jak robić to dobrze? Warto zadbać o kilka elementów, które z luźnego zbioru znaczków uczynią jakościowy materiał.
Jak LinkedIn wykrywa angażujące treści - Na technicznym blogu LinkedIna pojawi się niedawno wpis podsumowujący nowe mechanizmy oceniania treści. Kluczowym czynnikiem staje się “dwell time”, czyli czas spędzony przy twoim wpisie. Dla osób, które chcą budować zawodowe zasięgi, może być to użyteczna wskazówka.
💡 Bonus
Symetria, porządek, dopasowanie – od dziecka jesteśmy uczeni, że to właśnie te elementy tworzą świat wokół nas. Regularny rytm dnia, spójne wzorce, schematy, które dają nam poczucie bezpieczeństwa. Powtarzalność i harmonia są często wyznacznikiem tego, co „poprawne” i „ładne”.
Ale co by było, gdyby tę rutynę przełamać?
W muzyce istnieje technika, która wywraca ten ład do góry nogami, wprowadzając niespodziankę i ożywienie. To synkopa – zabieg stylistyczny, który poprzez celowe przesunięcie akcentów i zaburzenie rytmu, dodaje utworom wyjątkowy charakter.
Dzięki niej muzyka zyskuje dynamikę, a słuchacz może być zaskakiwany, wytrącany ze strefy komfortu, pobudzany do aktywnego słuchania. Synkopa sprawia, że rytm staje się żywy i nieprzewidywalny, a nasza uwaga w całości kierowana jest w stronę danego utworu.
Natrafiając na poniższy klip zacząłem się zastanawiać, jakie inne obszary życia i pracy mogłyby na takim zabiegu zyskać, a jakie stracić. Macie jakieś propozycje?
Pamiętajcie jednak, żeby synkopę stosować w bezpiecznych warunkach…
🙌 Przeprogramowane Nowości
12 listopada (wtorek) kolejny webinar Przeprogramowanych! Zapraszamy na przegląd nowoczesnego toolingu AI dla frontend developerów.
Ostatnio w tym segmencie mamy prawdziwą eksplozję nowości, w tym:
👉 Aktualizacje Copilota i Cursora
👉 Nowe wersje narzędzi SaaS do generowania kodu - V0 i Bolt
👉 Nowe wersje modeli językowych, w tym Claude 3.5 Sonnet
👉 Nowy interfejs ChataGPT - Canvas
W trakcie sesji przedstawimy wam najważniejsze informacje o każdym narzędziu i nowościach w ekosystemie AI - dzięki temu zobaczycie, jak pracują nowocześni frontend developerzy i co na was czeka 🙌
Udanego weekendu!
Przemek
PS. Jeśli czekasz na kolejne wydanie Newslettera, kliknij w ❤️ poniżej - dzięki!