🔑 Co jest kluczem do pisania czystego kodu?
Dodatkowo: Node.js 21 jest już dostępny, kontrowersyjny manifest techno-optymisty oraz jak równoważyć stres i rozwój.
Dzięki wszystkim za udział w ankiecie dot. nowego kursu Przeprogramowanych.
Wasze głosy wiele wniosły do naszych debat o tym jaki kurs powinniśmy przygotować w pierwszej kolejności.
Nasza decyzja na razie pozostanie tajemnicą. Ale nie na długo, ponieważ prace już ruszyły i za kilka tygodni udostępnimy Wam przedsprzedaż w promocyjnych cenach.
Przed nami ogrom pracy, aby dowieźć produkt, który wniesie nową jakość jeżeli chodzi o naukę… - dobra, koniec intro, bo zaraz się wygadam! 🙊
🧑💻 Technicznie
🧼 Czysty kod == poprawne nazywanie rzeczy - szkoda tylko że poprawne nazywanie rzeczy nie jest takie proste. W artykule znajdziesz kilka przykładów, które pokazują najczęstsze błędy oraz proces refactoringu z uwzględnieniem najlepszych praktyk.
🎊 Node.js 21 już dostępny - a z nim aktualizacja silnika V8, stabilne WebStreams, nowa eksperymentalna flaga do zmiany domyślnego typu modułów i wiele usprawnień do wbudowanego test runnera.
🎨 22 użyteczne tricki w CSS - między innymi: zoomowanie zdjęcia podczas hovera i tworzenie gradientowych cieni. Niestety zabrakło sposobów na centrowanie diva 🥲
📈 Rozwojowo
📜 Manifest techno-optymisty - ostrzegam, nie jest to pieśń pochwalna na cześć rave’ów 😅 Chodzi o kontrowersyjny esej Marka Andreessena z funduszu a16z, który odbił się szerokim echem na X’ie. @pmarca przekonuje, że technologia i kapitalizm to jedyna nadzieja a nie zagrożenie dla ludzkości.
⏱️ Najlepsza jednostka do estymacji - czy posiłkowanie się scrumowymi punktami pomaga czy przeszkadza w estymowaniu zadań? Zgadzam się z autorem, że przeszkadza. Dlaczego? To zbędna abstrakcja nad zasobem, który ludzie rozumieją dużo lepiej.
🤖 Bonus
Jako ludzkość co raz lepiej rozumiemy wpływ stresu na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.
Naturalną wypadkową takiej wiedzy jest zadawanie sobie pytania: “Jak mocno powinienem się forsować?”
Odpowiedź nie jest prosta, zwłaszcza gdy napędza nas chęć przekraczania własnych granic i realizowania ambitnych celów.
Na szczęście z pomocą przychodzi neurobiolog Robert Sapolsky, autor genialnej książki Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu (dzięki za rekomendację Ola!)
Jak się okazuje, stres nie jest czymś stricte obiektywnym. Bardzo dużo zależy od naszego nastawienia, a możemy tym nastawieniem zarządzać za pomocą konkretnych technik wymienionych w artykule Dana Shippera.
Trzymam kciuki, że ten tekst pomoże Ci znaleźć złoty środek pomiędzy robieniem fajnych rzeczy a dbaniem o siebie.
Chcesz być na bieżąco z Przeprogramowanym newsletterem? Zapisz się na listę - gwarantujemy jakościowe posty co piątek rano i zero spamu 👇
🌍 Przeprogramowany Update
DALL-E 3 stopniowo pojawia się w kolejnych usługach firmowanych przez Microsoft/OpenAI. W tym tygodniu uzyskałem dostęp do wersji zintegrowanej z ChatGPT Plus.
Fun fact: wyciekł system prompt, który pokazuje jak OpenAI zarządza współpracą ChatGPT i DALL-E 3. Widać między innymi jak dbają o różnorodność rasową i płciową na generowanych obrazach (szczegóły tutaj).
Jeśli nasze filmy są dla ciebie interesujące, podziel się swoją opinią na tablicy 💡
…a już niebawem mamy dla Ciebie:
film o wykorzystaniu modeli AI Open Source w twojej aplikacji
e-book o bezpiecznym korzystaniu z AI - zobacz tutaj,
Udanego weekendu!
Marcin