Awaria na produkcji warta $5M dolarów 🤑
Nadchodzą regulacje AI, czy UE znowu strzeli sobie w stopę? Doświadczenia > dobra materialne, czy aby na pewno?
Witaj w kolejnym wydaniu Przeprogramowanego Newslettera!
🛠️ Technicznie
Awaria na produkcji warta $5M dolarów - dogłębny raport z awarii, z którą zmierzyła się usługa observability DataDog. Jest się z czego uczyć, technicznie i komunikacyjnie.
Regulacje AI nadchodzą - w Stanach zaczęło się od przesłuchań w kongresie, podczas których Sam Altman wypadł bardzo dobrze. Tymczasem w UE znowu próbujemy przodować w temacie, obawiam się powtórki z RODO i cookie bannerów 🙈
Czym jest ChatGPT i jak działa? - jeżeli wytłumaczenie “algorytm zgadujący kolejne słowo” nie zaspokaja Twojego apetytu, polecam zagłębić się w artykuł autorstwa Stephena Wolframa. Pełno tam ciekawych wniosków, którymi Stephen dzielił się również w podcaście Lexa Fridmana.
⚡️ Rozwojowo
Chiny dołem, Stany górą - recepta na sukces Polski - tak przekonuje znany spekulant i inwestor Rafał Zaorski w podcaście Didaskalia, który z każdym kolejnym gościem zdobywa więcej mojej sympatii.
Doświadczenia zamiast dóbr materialnych - do takiego wydawania nadwyżek finansowych zachęca nad psychologia popularna w ostatnich latach. Czy stoją za tym rzetelne dane? Nie. Czy takie podejście broni się samo? Również nie.
🚀 Bonus
Ostatni tydzień to kolejny dowód pozytywnego wpływu konkurencji na jakość usług świadczonych konsumentom.
Zaczęło się od konferencji Google I/O, podczas której gigant z Mountain View powrócił z limbo i zaprezentował szereg nowości związanych z AI.
Wisienką na torcie była nowa wersja Barda, konkurenta ChatGPT-4, który od tej pory jest zasilany modelem PaLM 2. Mimo że Bard cały czas ulega ChatGPT-4 pod względem intelektu, to “daje radę” i ma inne istotne atuty zagrażające biznesowi OpenAI.
Mianowicie Bard jest dostępny za darmo i ma możliwość przeszukiwania internetu.
Aby otrzymać dostęp do ChatGPT-4, musimy zasubskrybować ChatGPT Plus za 90 zł miesięcznie. Na dodatek przeszukiwanie internetu przez Chata było możliwe jedynie dla wybranych użytkowników, którzy otrzymali dostęp na podstawie waitlisty.
No właśnie, “było możliwe jedynie dla wybranych użytkowników”. OpenAI zareagowało w mgnieniu oka. Już kolejnego dnia otrzymaliśmy komunikat, że wszyscy użytkownicy Plus otrzymają dostęp do browsingu i pluginów w ciągu tygodnia.
Tak też się stało i od wczoraj ciesze się dostępem do nowych możliwości ChatGPT-4.
Czy w obliczu darmowej alternatywy pod postacią Barda*, warto płacić za ChatGPT Plus?
Analizuję temat i wrócę do Was z odpowiedzią w kolejnym odcinku na kanale.
*Bard nie jest jeszcze dostępny na terenie Unii Europejskiej, zapewne z powodu uzasadnionych obaw Google przed nadgorliwymi regulacjami 🙈
🎥 Przeprogramowany Update
Zobacz, że GPT-4 sprawdza się nie tylko jako asystent przy pisaniu kodu, ale także potężne narzędzie do podejmowania lepszych decyzji technicznych 🧠🧑🏻💻
Udanego weekendu,
Marcin!