🅰️ Angular 18 czyli druga młodość "nudnego" frameworka
A poza tym: inżynierski poradnik HTTP, biblioteka matcha.css oraz podsumowanie gorącego maja w świecie GenAI.
Hej!
Zbliżają się wakacje, czyli miesiące, w których mamy przerwę od wystąpień na konferencjach oraz szkoleń dla firm.
Będziemy w tym czasie wdrażali usprawnienia pod drugą i trzecią edycję Opanuj Frontend: AI Edition. Planujemy również rozpocząć pracę nad nowym programem edukacyjnym dla programistów.
Według obecnych założeń będzie to krótsze szkolenie, skoncentrowane na jednej technologii, dostępne w przystępnej cenie przez cały rok.
Zależy nam na wyborze tematyki, która odpowie na realne potrzeby przeprogramowanej społeczności, zamiast kierować się naszymi wyobrażeniami na ten temat.
I tutaj zwracamy się do Ciebie: będziemy mega wdzięczni za wypełnienie krótkiej ankiety, która pozwoli nam zrozumieć Twoje obecne potrzeby i wyzwania dotyczące programistycznego rozwoju:
Zajmie Ci to poniżej 1 minuty i zwiększy prawdopodobieństwo, że nasz kolejny program edukacyjny będzie dopasowany do Twoich potrzeb.
Z góry dzięki 🙇🏻♂️ ! A teraz przechodzimy do cotygodniowej porcji materiałów:
🧑💻 Technicznie
Premiera Angulara 18 - druga młodość frameworka Google trwa w najlepsze. Gwiazdą ostatniego release’u jest wysłanie na zasłużoną emeryturę zone.js, co poprawia wydajność i obniża złożoność. Dodatkowo: angular.dev zostało dopięte na ostatni guzik, nowe centrum dokumentacji i tutoriali robi wrażenie!
Inżynierski poradnik HTTP - nasza praca w dużej mierze bazuje na protokole HTTP, z tego artykułu poznasz/przypomnisz sobie zasady jego działania. Warto znać, aby rozumieć jak działa internet (i zabłysnąć podczas kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej).
matcha.css - biblioteka zaprojektowana do stylizowania elementów HTML podobnie do domyślnych stylów przeglądarki. Idealnie nadaje się do szybkiego prototypowania, i statycznych stron HTML (np. Twojego programistycznego bloga).
Pierwsza edycja Opanuj Frontend: AI Edition spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników. Czy to oznacza, że osiadamy na laurach? W żadnym wypadku!
Wartościowy feedback pojawiał się w wielu miejscach - zbieraliśmy go w ankietach, komentarzach do lekcji, wiadomościach prywatnych i na czacie.
Zgromadziliśmy pokaźny backlog w Linearze, dokonaliśmy priorytetyzacji i teraz przechodzimy do wdrażania usprawnień, dzięki którym zaoferujemy jeszcze wyższą jakość w drugiej edycji.
Chcesz wskoczyć na pokład i zostać kompletnym frontend developerem? Skorzystaj z kodu rabatowego FRONTENDOWO, który zapewnia 32% zniżki (605 zł taniej). To najlepsza zniżka jaką oferujemy.
17 czerwca zamykamy zapisy. Wracamy na jesień, w wyższej cenie.
📚 Rozwojowo
No wrong doors - lubisz być odsyłany od okienka do okienka podczas wizyty w urzędzie? Tak się składa, że wielu programistów podobnie traktuje swoich współpracowników. Przeczytaj jak robić to lepiej!
Nauka ma rozkład logarytmiczny - czyli ugruntowana w matematyce teoria spiskowa, która wyjaśnia dlaczego projekty programistyczne są tak trudne do wyestymowania a przywiązanie pracodawców do lat doświadczenia w technologii X wcale nie jest takie absurdalne.
💡 Bonus
W 2024 mamy do dyspozycji ogrom interesujących podcastów. Jednak żaden z nich nie był dotąd nagrany w samym sercu amazońskiej dżungli. Brawa dla Lexa Fridmana za odwagę niezbędną do realizacji tego szalonego projektu oraz dla Paula Rosolie za niesamowitą pracę, którą od lat wykonuje na rzecz natury. Ta rozmowa jest pełna niesamowitych angedot o dżungli, groźnych drapieżnikach oraz plemionach żyjących “poza cywilizacją”.
🙌 Przeprogramowane Nowości
OpenAI prezentuje GPT-4o (co skutkuje pozwem Scarlett Johansson), Google kontratakuje z projektem Astra, a Anthropic wreszcie dostępny w Europie - maj to był naprawdę gorący miesiąc w świecie Sztucznej Inteligencji!
Przemek przygotował kompleksowe studium projektu, w którym wykorzystał Github Actions, AWS oraz ChataGPT do automatyzacji wystawiania certyfikatów dla absolwentów Opanuj Frontend. Zobacz jak się za to zabrał: od określenia wymagań, przez logikę, po deployment. Przeczytaj tutaj.
Udanego weekendu,
Marcin 👋