Darmowa, kompleksowa książka o wzorach projektowych w JS 🔥
Dzień dobry!
Tak się złożyło, że koniec 2021 roku wypada w piąteczek, czyli nasz tradycyjny dzień na newsletter 3-2-1. Wystartowaliśmy z takim formatem na początku tego roku i jestem naprawdę dumny z tego, że praktycznie co tydzień trafiało do Was nowe wydanie - noga powinęła nam się tylko w zeszłym tygodniu, za sprawą mojego świątecznego “lenistwa”.
Patrząc na statystyki oraz Wasz odzew regularnie czytacie nasze wiadomości i chętnie odwiedzacie rekomendowane przez nas treści, mimo ich dużej różnorodności i częstego uciekania ze świata IT, zwłaszcza w kategorii “Rozwojowo”.
Oczywiście będziemy kontynuowali wysyłkę w nadchodzącym roku 2022, na który życzymy Ci wszystkiego dobrego, jak najwięcej sukcesów ale również czasu na relaks oraz budowanie relacji z najbliższymi. Piąteczka!
Technicznie
📚Patterns.dev - często słyszymy od społeczności, że brakuje w internecie materiałów związanych z wzorcami projektowymi. Za sprawą tej darmowej książki nareszcie uległo to zmianie. Addy Osmani i Lydia Halle zebrali wszystkie istotne dla web developmentu i JavaScriptu wzorce, opisując je w bardzo przystępny sposób.
✨Premiera Tailwind 3.0 - Tailwind rozwija się w zawrotnym tempie a wersja 3.0 niesie ze sobą niesamowitą innowację za sprawą pełnego wsparcia kompilacji JIT. Dzięki temu Tailwind nigdy nie był tak lekki i szybki a jednocześnie jego konfiguracja tak prosta.
🎧Przyszłość Svelte - dowiedz się jakie plany na dalszy rozwój frameworka ma jego twórca Rich Harris, który od listopada zajmuje się jego rozwojem na cały etat jako pracownik Vercel.
Rozwojowo
🎧Balaji Srinivasan u Tima Ferrisa - przeciekawa, wielowątkowa rozmowa. Dużo krypto, dużo web3, dużo geopolityki z naciskiem na Chiny oraz Stany Zjednoczone. Balaji to prawdziwy erudyta, na którego tle Tim Ferris kilka razy wypadł na “ignoranta”. A jeżeli znasz Tima, to dobrze wiesz, że do ignoranta mu daleko.
🎧Norman Naimark u Lexa Fridmana - zawsze z zaciekawieniem słucham analizy najczarniejszych postaci z kart historii ludzkości. Jeżeli zależy nam na byciu dobrymi liderami oraz szerzej, dobrymi ludźmi to przykłady negatywne są równie istotne jak te pozytywne. Naimark, historyk z Harvardu i ekspert w dziedzinie ludobójstwa, wypowiada się na te tematy w sposób bardzo wciągający.
Bonus
Masz już za sobą drugi sezon Wiedźmina?
Zebrał bardzo skrajne recenzje. Niektórzy są zadowoleni (w tym ja) a niektórzy nie mogą zdzierżyć Netflixowych herezji.
Co o wyprodukowanym przez siebie sezonie sądzi Tomasz Bagiński? Tego dowiesz się z wywiadu, który przeprowadził z nim Karol Paciorek. Rozmowa jest pełna pozytywnej energii i dobrego humoru, warto posłuchać - choćby na poprawę samopoczucia :).
Przeprogramowany Update
Będę wdzięczny za Twoją opinię o tym newsletterze!
Udanego weekendu,
Marcin
*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|**|HTML:LIST_ADDRESS_HTML|**|END:IF|*