Kontenery bez Dockera - czy to możliwe?! 📦
Dzień dobry w piątek! Drogi czytelniku naszego Newslettera, być może zauważyłeś, że w pozornie typowym tygodniu Przeprogramowanych zdarzyło się coś nietypowego. Pierwszy raz od dłuższego czasu nie opublikowaliśmy na kanale nowych filmów. Dlaczego?
Konflikt twórców? Spór o pieniądze? COVID? Spokojnie, nic z tych rzeczy!
Im więcej pracy wkładamy w nasz kanał, tym więcej wartości widzimy w pozornie nieatrakcyjnym odpoczynku. Tak tak, przerwa od publikowania wynika z przerwy na złapanie oddechu, na którą zdecydowaliśmy się po ponad dwóch latach publikowania dziesiątek filmów, artykułów i wywiadów dla naszych odbiorców.
Być może brzmi to śmiesznie, jednak zapewniam - na samym początku naszej przygody z programowaniem odpuszczanie czegokolwiek (nawet w celach odzyskania formy i kreatywności) wiązało się z przesadnym obwinianiem samego siebie. Po latach pracy wreszcie widzimy, że odpoczynek jest równie ważny jak tzw. “crunch”, dlatego i teraz decydujemy się na dwa tygodnie odpoczynku od filmów.
Wracamy już w grudniu, natomiast nasz Newsletter postaramy się wypuszczać tak regularnie jak to możliwe - na przykład - dzisiaj!
Technicznie
📦 Kontenery praktycznie Docker skomercjalizował konteneryzację aplikacji na masową skalę, jednak sam koncept kontenerów nie jest niczym nowym. W załączonym artykule poznasz kontenery w surowej, dostępnej w systemach operacyjnych formie.
💅 Podstawowe layouty CSS Dwie, trzy, pięć kolumn? Z nagłówkiem, a może bez? Responsywnie, statycznie? Pewnie wiecie, że typowych layoutów stron i aplikacji webowych jest skończona liczba, a te najpopularniejsze znajdziecie w podsumowaniu na web.dev!
🐦 Twitter wycofuje się z AMP Po poczatkowym boomie na Accelerated Mobile Pages, każdy kolejny miesiąc przynosi coraz mniejsze zainteresowanie tym formatem. Teraz na zmiany decyduje się Twitter którzy przestaje przekierowywać na strony AMPowe - powrót do normalności?
Rozwojowo
💭 Co może zmienić programista? Wydaje się, że bez wstąpienia na ścieżkę managementu twoje pole wpływu w organizacji jest ograniczone. Czy na pewno tak jest, czy może wszystko zależy od poznanych mechanizmów i narzędzi pracy w zespole?
🧠 Mózg przewiduje co poczujesz Chociaż brzmi to jak nagłówek z polskich portali technologicznych, to ostatnie odkrycia naukowców z Holandii zdają się potwierdzać te przewidywania. Wszystko to z prozaicznych powodów - dla zaoszczędzenia energii.
Bonus
Kiedyś, rozmawiając ze znajomym managerem, usłyszałem, że z punktu widzenia organizacji nie ma znaczenia kto do niej przychodzi lub kto z niej odchodzi. Wszystko to, co się liczy, to systemy i przepływy - wbudowane w organizację procesy które wzmacniają lub redukują poszczególne jej obszary.
Co ciekawe, z wydarzeniami na świecie jest podobnie. Będąc przyklejonym do portali informacyjnych ma się wrażenie, że codziennie na świecie odbywa się apokalipsa, w międzyczasie dzieje się rewolucja w stu krajach jednocześnie a wszystko przykrywają pożary i powodzie. Prawda jest jednak taka, że wszystkie te nagłówki z portali to nic innego jak szum, który nie daje prawdziwego obrazu świata. Zamiast tego warto skupić uwagę - tak jak powyżej - na systemach i przepływach, które wzmacniają lub osłabiają światowe potęgi.
A mówię o tym dlatego, że w głowie ciągle mam wczorajszy HejtPark na Kanale Sportowym, którego polecam w tych trudnych dla naszego kraju czasach - zapraszam do obejrzenia całej rozmowy.
Przeprogramowany Update
Będę wdzięczny za Twoją opinię o tym newsletterze!
Udanego weekendu,
Przemek
*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|**|HTML:LIST_ADDRESS_HTML|**|END:IF|*