Poznaj wzorce front-endowe w 30 sekund
Kłaniam się!
Na dzień dobry trochę feel good content pod postacią inspirujących przemyśleń (bądź przechwalania się przed 1300 czytelników, zwał jak zwał).
Zeszły tydzień był dla mnie epicko ciężki: dowoziłem najważniejszy deadline, od kiedy pracuje w SmartRecruiters, sprzedawałem Opanuj JavaScript, miałem codziennie 2 godziny nauki jazdy, nagrywałem odcinek na poniedziałek oraz przygotowywałem materiały do dużej współpracy employer brandingowej.
Na każde pytanie “jak tam?” odpowiadałem “still alive” 😅. Kiedy w niedzielę złapałem pierwszy oddech ze świadomością “udało się”, to dotarły do mnie dwa budujące wnioski.
Po pierwsze: Jeszcze rok temu nie dałbym sobie rady w takich warunkach. Fajnie widzieć jak ludzie (włączając siebie) rozwijają się i są w stanie brać na barki co raz więcej odpowiedzialności.
Po drugie: Większość wspomnianych sukcesów było owocem pracy zespołowej. Mam w otoczeniu wielu niesamowitych ludzi, na których mogę polegać i jestem za to mega wdzięczny.
Jaka z tego lekcja? Warto od czasu do czasu podjąć się wyzwań, które “przekraczają” Twoje możliwości. Kto wie, być może poradzisz sobie lepiej niż sądzisz.
Technicznie
Kodowanie w 30 sekund - genialna kolekcja rozwiązań dla często powtarzających się zadań front-end developera. Znajdziesz tu snippety z JS, CSS, Reacta oraz Gita.
Antywzorce w React - biblioteka Facebooka daje nam najwięcej swobody spośród wielkiej trójki. Ma to swoje zalety, ma to swoje wady. W tym artykule przeczytasz o tym jak nie pisać kodu w React. Fun fact: trzy lata temu nagrałem podobny materiał.
10 pomysłów na projekt - zastanawiasz się jaki projekt powinien stać się wizytówką Twojego portfolio? Sprawdź 10 ciekawych pomysłów wzbogaconych o proponowany stack technologiczny.
Rozwojowo
Sapiens: Opowieść graficzna - najczęściej rekomendowana książka przez wybitnych tego świata, która rozeszła się w ponad 12 milionach egzemplarzy, doczekała się zupełniej nowej formy. Jeżeli przeraża Cię perspektywa czytania 500 stron literatury faktu, to zabierz się za ten świetnie zilustrowany popularno-naukowy komiks.
Nick Szabo u Tima Ferrisa i Navala - gość tego odcinka jest jednym z głównych kandydatów na postać kryjącą się za pseudonimem Satoshi Nakamoto. To zdecydowanie najlepszy podcast tłumaczący od podstaw kryptografię, blockchain i kryptowaluty jaki miałem okazję przesłuchać.
Bonus
Przed opublikowaniem najnowszego filmu o datach i czasie w JS zapytałem z jakiej biblioteki najchętniej korzystają użytkownicy Twittera.
Jak się okazało największą popularnością, pamiętając o skromnej próbce, cieszy się obecnie date-fns. Pewnie po części wynika to z popularności Reacta, który również promuje programowanie funkcyjne.
Biblioteka jak najbardziej zasługuje na swoją popularność i stanowi świetną alternatywę dla rekomendowanego przeze mnie Day.js.
Przeprogramowany Update
Będę wdzięczny za Twoją opinię o tym newsletterze no i już teraz zapraszam na premierę nowego odcinka na naszym kanale - do zobaczenia o 18:00!
Udanego weekendu,
Marcin
*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|**|HTML:LIST_ADDRESS_HTML|**|END:IF|*