Apple rujnuje mobilne Safari - no gdzie ten URL?!
Programistyczna bańka w której żyjemy bywa naprawdę zabawna.
W ostatnim czasie firmie Apple dostało się za eksperymentowanie z paskiem adresu w Safari - ich mobilnej przeglądarce. Pasek zamiast u góry ekranu znalazł się na dole, a na Apple spadła fala krytyki - gdzie z takim designem, kto na to pozwolił, jak tak można!
Apple na krytykę zareagował i częściowo wycofał się ze swojej decyzji - mówiąc bardziej konkretnie, umożliwił użytkownikom wybór umiejscowienia paska adresu. Chcesz na dole? Proszę bardzo. Chcesz na górze? Jest taka możliwość. Branżowi krytycy nie mieli jednak cierpliwości i zdążyli wylać na designerów wiadro pomyj - kto na to pozwolił, dlaczego nie przeszło review, dlaczego łamiecie przyzwyczajenia naszego kciuka!
Co w tym zabawnego? Ano to, że cała drama rozgrywała się na przestrzeni kilku wersji beta systemu iOS 15, których nie doświadczy 99% użytkowników. Apple wykorzystał okres beta-testów do maksimum - testował wtedy kiedy mógł, sprawdzał reakcje wtedy kiedy mógł, a na koniec wyda przeglądarkę o której świat napisze “o kurcze, mogę przenieść pasek adresu na dół - iPhone rządzi!”.
Technicznie
🔥 DDoS i obrona w wykonaniu Cloudflare - Nie dalej jak w zeszłym tygodniu programistyczny świat obiegła notka o rekordowo intensywnym ataku DDoS skierowanym w sektor finansowy. Cloudflare - serwis świadczący usługi dla zaatakowanego podmiotu i przy okazji przyjmujący cały ten ruch, wskazał, że sam DDoS wygenerował 68% ruchu z całego Q2 2021! W środku więcej informacji o genezie ataku i technikach obrony.
🅱 Bitcoin - podstawy teoretyczne. Trudno o lepsze wytłumaczenie czym jest Bitcoin niż whitepaper samego Satoshiego Nakamoto, czyli anonimowego twórcy wspomnianej kryptowaluty. Warto przeczytać chociażby po to, żeby poradzić sobie z narastającym szumem wokół tego tematu. No i jak to mówią - nie ma praktyki bez dobrej teorii.
🌍 Can I Still Use? Chrome niemal z dnia na dzień próbował niedawno usunąć wsparcie dla cross-originowych alertów i dialogów. Taka aktywność stoi w zupełnej sprzeczności z podejściem “Don’t break the web”, więc nie dziwi oburzenie społeczności i publikowanie stron takich jak Can I Still Use.
Rozwojowo
🛠 Budować, czy dostarczać? Wbrew pozorom obie te aktywności nie muszą być tożsame. Jak sami usłyszycie w dołączonej powyżej rozmowie, przesadne skupianie się na budowaniu produktu zamiast jego walidowaniu i korekcji kierunku może negatywnie wpłynąć na otrzymany efekt końcowy całego projektu.
🤔 Czy jesteś przeciętny? Autor dołączonego tutaj artykułu nie boi się tego typu refleksji. Wskazuje też, że ocenianie siebie w ten czy inny sposób bez kontekstu środowiska pracy to często kara, która jest zdecydowanie zbyt surowa w porównaniu do zastanych na miejscu pracy okoliczności. Warta przemyślenia obserwacja!
Bonus
Jako, że na moim telefonie wylądowała ostatnio wersja beta systemu iOS 15, to mam okazję na zapoznanie się z kolejnymi smaczkami inżynierów-artystów z firmy Apple. Dzisiaj jeden z takich smaczków dołączam w formie bonusu.
Popatrzcie tylko na krople deszczu odbijające się od interfejsu użytkownika w aplikacji Pogoda:
https://streamable.com/p8mf7s - not your typical JanuszSoft.
Przeprogramowany Update
Będę wdzięczny za Twoją opinię o tym newsletterze.
Udanego weekendu,
Przemek
*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|**|HTML:LIST_ADDRESS_HTML|**|END:IF|*