WebContainers, czyli Node w przeglądarce! 🤸♂️
Niezmiernie miło mi przywitać Cię w piętnastym wydaniu Newslettera 3-2-1 od Przeprogramowanych! Naprawdę trudno uwierzyć, że czas leci aż tak szybko jak wskazuje na to licznik naszych wiadomości, ale to właśnie rzeczywistość. Dzisiaj, jak co tydzień, kolejna porcja nowości ze świata web developmentu, mobile i nie tylko!
PS. Jak znajdziesz w tej wiadomości coś nietypowego to wiedz, że spowodował to wszczepiony godzinę temu czip 5G #SzczepimySie
Technicznie
🚀 WebContainers od StackBlitz - Jeszcze gorący news od StackBlitz już dostępny dla subskrybentów Przeprogramowanych. Znany i lubiany edytor online wydaje wersję beta natywnego przeglądarkowego środowiska Node.js - tak tak, to nie pomyłka!
🎨 Android 12 i Material You - na tegorocznej edycji konferencji Google I/O zaprezentowano nową wersję systemu Android, a wraz z nią kolejną interację design systemu Material - tym razem nazwa robocza to Material You, a wszystko skupione jest wokół personalizacji. Wygląda to naprawdę dobrze!
🏎 Rust w Parcelu - jedno z naszych ulubionych narzędzi w ekosystemie front-endu czyli Parcel przechodzi na nowy kompilator napisany w języku Rust. Twórcy obiecują znaczną poprawę wydajności (10x!) oraz potencjał do kolejnych usprawnień wokół budowania całego projektu. Warto sprawdzić!
Rozwojowo
👀 To nie zadziała - Jeden z najnowszych esejów od Paula Grahama - założyciela legendarnego YCombinatora - to ostrzeżenie przed przesadnym sceptycyzmem. Technologia zadziwiała nas wielokrotnie w przeszłości, więc dlaczego tak wielu z nas wątpi, że w przyszłości może się to wydarzyć ponownie?
💰 Małe projekty i jak je sprzedawać - Dla wszystkich niedoszłych founderów podrzucam kolejny wpis z cyklu “spróbowałem i wyszło - można”. Twórca bloga “tinyprojects.dev” opisuje jego historie związane z rozwojem i sprzedażą mikroprojektów realizowanych na przestrzeni kilku dni. Kto wie, może to właśnie ścieżka dla Ciebie?
Bonus
🖼 Hologramy od Google’a - Co powstanie w efekcie połączenia ekranów 8k, nowych algorytmów do kompresji danych w czasie rzeczywistym oraz kilku lat pracy w ukryciu? W przypadku Googla będzie to… urządzenie do komunikowania się poprzez hologramy. Brzmi abstrakcyjnie, ale pierwsze komentarze programistów testujących ten sprzęt w siedzibie firmy są niemal jednoznaczne - to będzie przełom.
Przeprogramowany Update
Będę wdzięczny za Twoją opinię o tym newsletterze.
Udanego weekendu,
Przemek
*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|**|HTML:LIST_ADDRESS_HTML|**|END:IF|*