Jak zmienia się JavaScript i jak się w tym odnaleźć?
Cześć, z tej strony Adam 👋
JavaScript nieustannie się rozwija. Co roku otrzymuje duże aktualizacje, które poszerzają jego możliwości. Oprócz tego pojawia się mnóstwo narzędzi i frameworków, których nie sposób ogarnąć.
Dzisiaj powiem Ci jak sobie z tym radzić, z perspektywy mojego ponad 10 letniego doświadczenia w pracy programisty.
JavaScript rozwija się, ale nie zmienia
Ze względu na środowiska w jakim funkcjonuje JavaScript (m.in. przeglądarki), język ten nie może zmieniać się wstecz, ponieważ po prostu pół Internetu przestałoby działać. Dlatego ważne abyś rozumiał, że JavaScript wyłącznie rozwija swoje możliwości. Jest to jednocześnie zaleta (wsteczna kompatybilność) oraz wada (błędy przeszłości pozostają na zawsze).
Patrząc na rozwój JavaScriptu z tej perspektywy, łatwiej będzie Ci się w nim odnaleźć.
Nowe elementy języka
Na przestrzeni ostatnich lat w JavaScripcie pojawiło się mnóstwo nowej składni oraz dostępnych metod. W niektórych sytuacjach nowa składnia jest wyłącznie tzw. "syntatic sugar", czyli innym sposobem zapisu, opierającym się o istniejące już mechanizmy języka.
Dlaczego to ważne? Ponownie chodzi tutaj o zrozumienie tego jak zmienia się JavaScript. Ze względu na częste połączenie "nowego" ze "starym", zadbaj o to aby fundamenty działania tego języka były dla Ciebie jasne.
Przykładowo Hoisting to mechanizm, który przez wielu programistów uznawany jest za niekonieczny do nauki w 2021 roku. Jest to oczywisty BŁĄD, którego nie popełniamy w naszym Programie Opanuj JavaScript i dokładnie wyjaśniamy takie tematy jak ten, po to abyś zdobył gruntowną wiedzę, która wyróżni Cię na rynku pracy.
Jak pozostać na bieżąco?
Jest na to dość prosty sposób, który stosuję od lat. Zrób tak aby informacje o ekosystemie JavaScriptu docierały do Ciebie z każdej strony - na Facebooku, Instagramie, YouTube, Twitterze i w Newsletterach. Algorytmy mediów społecznościowych zawsze będą sugerować Ci więcej treści, która Cię angażuje. Wykorzystaj to po to, aby zdobyć przewagę.
Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak dużo daje przejrzenie artykułu. Nie musisz wszystkiego rozumieć. Nie musisz za każdym razem wykonywać wszystkich ćwiczeń. Zamiast odkładać obejrzenie kursu na kolejny dzień, zobacz dzisiaj nawet trzy minuty.
Nie będę w tym momencie zgrywał jakiegoś coach'a. Po prostu staranne robienie małych rzeczy przez długi czas generuje efekty, które serio trudno jest w stanie pojąć.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcam Cię do przeczytania: The Compound Effect.
Zaakceptuj JEDEN fakt
Nie nauczysz się wszystkiego. Ale nie jest to wymówka do tego aby nie próbować.
Szczególnie że z perspektywy czasu zauważam jeden, bardzo istotny problem z tym związany: pozostawanie w strefie komfortu.
Bardzo łatwo sięgać po narzędzia i rozwiązania które już znasz. Problem w tym że tak duża dynamika zmian w ekosystemie JavaScriptu, cały czas podrzuca nam lepsze i bardziej skuteczne narzędzia. Sprawiają one że rozwiązujesz problemy szybciej, lepiej lub zyskujesz przewagę nad innymi programistami, którzy nadal wykorzystują stare rozwiązania.
Jak tego uniknąć? Po prostu regularnie eksploruj nowe narzędzia. Nie musisz od razu poznawać ich od podszewki. Po prostu buduj świadomość ich istnienia i możliwego zastosowania. Taka wiedza jest bezcenna przy nieszablonowym rozwiązywaniu problemów. A właśnie rozwiązywanie problemów jest fundamentem Programowania.
Dołącz do nas w poniedziałek o 19:00
Pamiętaj że widzimy się w najbliższy poniedziałek o godzinie 19:00. Wspólnie z Marcinem rozbijemy na atomy jeden z najważniejszych i najbardziej nierozumianych tematów JavaScriptu, który pojawia się na rozmowach rekrutacyjnych: zakres oraz domknięcia.
Do zobaczenia 👀,
Adam