Separation of Concerns - dobra praktyka czy pusty frazes?
Nowy format newslettera ewidentnie przypadł społeczności Przeprogramowanych do gustu. Jeżeli jesteś jedną z osób, które przesłały do nas feedback, to wielkie dzięki za poświęcony czas, miłe słowa oraz sugestie. Bezpośredni kontakt, czy to za pośrednictwem maili czy komentarzy na YT, jest dla niezastąpionym źródłem pozytywnej energii i informacji o tym co możemy robić lepiej w przyszłości 🙌
Technicznie
CSS Utility Classes and "Separation of Concerns" - podejście utility-first, spopularyzowane przez Tailwinda, wywołuje skrajne emocje wśród wielu front-endowców. Dla wielu jest to czysta herezja, stojąca w sprzeczności z wypracowanymi przez lata dobrymi praktykami. Często poruszaną kwestią jest silne naruszanie separation of concerns. Co sądzę na ten temat można zobaczyć w komentarzach pod filmem Przemka. Bardzo podobne spojrzenie na to zagadnienie ma twórca Tailwinda, Adam Wathan, co zgrabnie opisuje w polecanym artykule. Więcej na ten temat w najbliższym odcinku: “TailwindCSS vs BEM - jak stylować strony?”
badass.js, na drodze do biegłości - ciekawa polska prezentacja, w której prelegent przedstawia zasady skutecznej nauki programowania na przykładzie zgłębiania mechaniki Promise. Jeżeli jesteś zainteresowany efektywną nauką (a powinieneś, to najważniejsza umiejętność XXI wieku), to zachęcam do obejrzenia.
A Cartoon Intro to WebAssembly - słyszałeś o WebAssembly? Pewnie tak, to jeden z buzzwordów ostatnich lat. Czy rozumiesz w pełni czym jest ta technologia i jak wpłynie na proces tworzenia aplikacji webowych? Pewnie nie. Ja przynajmniej nie wiedziałem, dopóki nie obejrzałem tej prezentacji. Lin Clark. Staff Engineer z Mozilli sprawnie wprowadza w temat, posiłkując się świetnymi ilustracjami.
Rozwojowo
Politics, History, and Power - newsletter bez podcastu Lexa Fridmana, to newsletter (dla mnie) stracony. Słucham praktycznie każdy odcinek, praktycznie zawsze jestem zachwycony. Tym razem gościem był Saagar Enjeti, amerykański korespondent polityczny i podcastem. Czterokrotnie przeprowadzał wywiad z Donaldem Trumpem oraz posiada niesamowitą wiedzę na temat historii Stanów Zjednoczonych i nie tylko. Z podcastu dowiesz się co odróżnia wybitnych liderów od tych przeciętnych oraz jak ważna jest wiedza historyczna przy świadomym działaniu w teraźniejszości.
The Throughput of Learning - internet odmienił świat, znacznie poszerzając darmowy i nieograniczony dostęp do informacji. Jak ta rewolucja powinna przełożyć się na nasze podejście do nauki i edukacji? Zdaniem autora, które podzielam, bynajmniej nie chodzi już o gromadzenie wiedzy. Ciekawe kiedy publiczny system edukacji zda sobie z tego sprawę.
Niespodzianka
Life at the Bottom - zwykle czytając książki staramy się śledzić historie sukcesu. O tym jest cała literatura rozwojowa i biografie wybitnych ludzi. Ja rozpocząłem lekturę zgoła odmiennej książki. Autor, psychiatra i lekarz więzienny, opisuje w niej życie ludzi z najniższych klas społecznych. Jakie wzorce myślenia i działania zauważył wśród swoich pacjentów i ich otoczenia? Do zgłębienia tematu zainspirował mnie znany cytat Charliego Mungera “avoiding stupidity is easier than seeking brilliance”.
Przeprogramowany Update
Będę wdzięczny za Twoją opinię o tym newsletterze.
Udanego weekendu,
Marcin
*|IFNOT:ARCHIVE_PAGE|**|HTML:LIST_ADDRESS_HTML|**|END:IF|*