📈 Postanowienia noworoczne mogą działać
A także budżetowanie, warstwy UI warte twojej uwagi i historia o testowaniu.
Dzień dobry w Nowym Roku 2024! 🎉
Styczeń to miesiąc, w którym następuje wysyp wpisów anty- i pro-postanowienia noworoczne. Nie będe ukrywał - ja fanem radykalnych zmian nie jestem, więc dzisiaj zaproponuję wam alternatywę.
Nie wiem ilu z was jest fanami kolarstwa, ale jeśli śledzicie ten wspaniały sport, to być może słyszeliście o tzw. “marginal gains” - strategii wdrożonej kiedyś przez brytyjski zespół Sky, która przeszła już do klasyki wszelkiego typu rozwojowych artykułów, przemówień i wystąpień.
Marginalne korekty stały się obsesją dyrektora sportowego Team Sky, który nakazał zespołowi szukać w swoim otoczeniu prostych do wdrożenia usprawnień, które finalnie mają się przełożyć na radykalne zmiany wyników. Może to być lepsze smarowanie łańcucha, może to być mniej kurzu w zespołowym busie, może to być delikatnie inne ułożenie ciała na zakrętach, albo delikatna redukcja masy ciała. Jak głosi legenda, to własnie w efekcie tej metody Team Sky stał się jednym z najmocniejszych i najbogatszych zespołów w Wielkim Tourze.
Jak możemy przełożyć marginal gains na nasze plany? Konsekwentnie i regularnie poprawiaj, optymalizuj i usprawniaj 1% twojego otoczenia. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Unikaj przytłoczenia zmianą, nie walcz ze swoją tożsamością i przede wszystkim - daj sobie czas, a efekty oceń w grudniu 2024.
Życzę sobie i wam odnajdywania takich “mikro-usprawnień” w codziennym życiu, które na koniec roku poskutkują odczuwalną zmianą na plus.
A swoją drogą, na ten temat rozmawiamy też wśród społeczności - może wpadniesz?
Kliknij i dołącz do społeczności (220+ osób na pokładzie) ⤵️
🧑💻 Technicznie
AHA Stack - Astro, htmx i Alpine, czyli kolejne podejście do pragmatycznego budowania frontendu bez nadmiernej złożoności.
Cykl życia UI - Dlaczego tak wiele aplikacji pomija niewygodne, ale absolutnie fundamentalne stany ładowania, błędu i braku danych?
Przyśpieszanie testów - Case study optymalizowania suity testowej. Wąskie gardła nie zawsze są tam, gdzie myślisz, a infrastruktura może tutaj odgrywać kluczową rolę.
📈 Rozwojowo
3 budżety na twoją pensję - Warta regularnego przypominania obserwacja. Źródło twojej pensji w znaczny sposób wpływa na charakter otrzymywanych zadań.
Miej oczy otwarte - Dłuższy tekst o potrzebie aktywnego analizowania swojej aktualnej pozycji, przyszłości i zmian na świecie. Eksplorujesz czy korzystasz?
🤖 Bonus
Przyznam szczerze - z panem na poniższej miniaturce mam istne love/hate relationship. Z jednej strony akceptuję wszystkie krytyczne opracowania na temat alkoholu, a drugiej - prywatnie - unikam czarno-białego przedstawiania rzeczywistości i tego, co świat ma nam do zaoferowania.
Trudno nie zgodzić się jednak ze stwierdzeniem, że w naszym społeczeństwie abstynencja wciąż wymaga zbyt wielu tłumaczeń, niż powinna. Zdanie, które pada w tym wywiadzie - “nie piję, bo nie mam problemu z alkoholem” jest zdecydowanie warte podawania dalej.
Zobaczcie tę rozmowę i sami oceńcie.
Chcesz być na bieżąco z Przeprogramowanym newsletterem? Zapisz się na listę - gwarantujemy jakościowe posty co piątek rano i zero spamu 👇
🔔 Przeprogramowany Reminder
Na zakończenie intensywnego 2023r. w branży AI przygotowaliśmy dla Was subiektywne podsumowanie roku w 10 kategoriach: ogólne wrażenia, najlepsze usługi i sprzęt, regulacje oraz nastroje społeczne, programiści vs AI, nasze doświadczenia z warsztatów AI, najlepsze źródła wiedzy, research a biznes, wpadka roku, sukces roku oraz perspektywy na ten rok.
Zobacz też, jak na początku 2024r. wypadają w naszym teście popularne LLMy:
https://opanuj.ai/blog/porownanie-chat-gpt-plus-bard-claude-2024
Udanego weekendu i udanego Nowego Roku 2024!
Przemek